Příjemnou noc, dnes je středa 12.6.2024, svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

Sebeobrana na ulici - jak se bránit klíčemi, deštníkem, batohem, holí, kufrem, knihou, sprayem

sebeobrana_predmety.jpg Je vcelku známá věc, že bránit se klíčemi (které má mimochodem každý) na ulici jde vcelku dobře. Takové bodnutí do obličeje nebo do očí (no nechtěl bych být útočníkem) je nepříjemnou záležitostí, na kterou může útočník zareagovat dvojím způsobem: vyšší agresivitou nebo únikem. Je v takových situacích těžké být "nad věcí," a je proto potřeba se na takovou situaci virtuálně připravit.
___
___

Sebeobrana nebo protiútok předměty, které máme skoro vždy u sebe nebo jsou často v naší blízkosti

Hůl - ač se to nezdá, vycházkovou nebo francouzskou holí můžete pachateli poměrně hodně ublížit nebo hůl použít na bodání, sekání, odtlačení (uchopením oběma rukama a dát do vodorovné polohy), přitlačit pachatele ke zdi horizontálně drženou holí na ohryzku ke zdi, útok holí na genitálie; zachycení za krk, stažení hlavy dolů a kop do obličeje.

Batoh, taška, jiné zavazadlo - vcelku dobře nás ochrání před útokem předmětem (bodná, sečná zbraň, bejsbolová pálka) - batohem se pokoušíme vykrývat rány. Lépe aby byl pobodán nebo posekán batoh než naše končetiny nebo dokonce naše tělo.

Židle - pokud chytneme židli nohami směrem k pachateli, můžeme se aktivně bránit rychlým bodnutím do pachatelova těla, můžeme pachatelovo tělo zachytit mezi nohy židle a přitlačit ke zdi. Židle je vynikající ochrana proti bodným a sečným zbraním, kdy se zabrání kontaktu pachatele s obětí.

Klíče - klíče na kroužku chytíme tak, aby jednotlivé klíče byly mezi prsty. Útočíme na citlivá místa - obličej, krk, genitálie. Je možné svazek chytit i tak, že jej máme jako nůž - klíče tedy držíme v uzavřené dlani a hroty klíčů směřují směrem od malíku - v pravém úhlu oproti ose ruky.

Hřeben - hroty hřebenu při přejetí přes kořen nosu způsobí bolest, velmi často krvavé zranění.

Deštník - bodání, sekání, dále podobné použití jako hůl - viz výše.

Spray - slzný spray, voňavka, barva ve spray, ad. - útočíme vždy na oči, vyřadíme tak útočníkovy zrakové vjemy, čímž je výrazně oslaben.

Kniha - útok hranou těžší knihy s rozmachem do obličeje, genitálií, břicha nebo hrudníku je velmi bolestivé.

Kufr - viz batoh

Osobní alarm - pokud se cítíte v nebezpečí, vytrhnete pojistku a alarm odhodíte opodál. Zvuk je pronikavý, pachatel buď jde zlikvidovat alarm (a vy utíkáte) a nebo utíká sám pachatel (zvuk osobního alarmu má kolem 100-120 dB a nenechá nikoho v klidu - obzvlášť v absolutní noci).

 


Pravidla při napadení:

 • pokud jste verbálně nebo fyzicky napadeni, sledovat ruce a oči pachatele, zda nemá zbraň
 • pokud by se snažil pachatel o fyzický kontakt, pokud je to možné, tak odcházíme nebo utíkáme a pokud to není nezbytně nutné snažíme se nejít do protiútoku (pachatel může mít u sebe např. nůž a jedním bodnutím nás tak připravit o život!!!)
 • oslovit konkrétní osobu - "haló, pane, vy v té kostkované modré košili, pomozte mi!" - pokud se jedná o skupinu lidí, kteří jen tupě přihlížejí, tato konkrétní osoba zřejmě pomůže, protože jí bude trapné to neudělat před svědky

 


Jednoduché útoky:

 • pokud nám pachatel šáhne na kabelku nebo zavazadlo, chytneme jeho ruku a prudce jej otevřenou dlaní (nejlépe její zápěstní hranou) udeříme do nosu, způsobí to výraznou bolest a omráčení pachatele
 • pokud nás pachatel drží za oděv - ruku mu přidržíme na našem těle a opět uděláme výše uvedený útočný úder
 • hodit pachateli do obličeje nějaký předmět nebo sypký materiál nebo jej udeřit zavazadlem do hlavy a několika intenzivními kopy nebo ranami na citlivá místa na obličeji nebo jinde na těle útočníka spacifikovat

 


 

Rady:

 • NEBOJTE SE BRÁNIT, ALE OBRANA NESMÍ PŘEVÝŠIT ÚTOK! POKUD VÁM NĚKDO CHCE UKRÁST KABELKU A VY JEJ POTÉ CO VÁM JI ODNÁŠÍ ZAÚTOČÍTE TAKOVÝM ZPŮSOBEM, ŽE JEJ ZABIJETE (NAPŘ. UHOZENÍM KAMENEM DO HLAVY), NEBYL JIŽ AKTIVNÍ ÚTOK, ALE MSTA A PÁCHÁTE TRESTNÝ ČIN! Z TOHOTO DŮVODU VŽDY ZVAŽTE, ZDA POUŽÍT ZBRAŇ (PISTOLI, NŮŽ, BOXER, AD.), ZPŮSOB OBRANY TEDY NESMÍ BÝT ZCELA ZJEVNĚ NEPŘIMĚŘENÝ ÚTOKU!
 • NEBOJTE SE NEPŘÍJEMNOSTÍ, KTERÉ MOŽNÁ VZNIKNOU TÍM, ŽE SE SNAŽÍTE DOVOLAT POMOCI NAPŘÍKLAD KŘIKEM! VAŠE ODVAHA VÁM MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOT NEBO MAJETEK!
 • BUĎTE VELMI OPATRNÍ V NOCI A SNAŽTE SE NIKDY NECHODIT SAMI (PLATÍ HLAVNĚ PRO ŽENY)
 • BRAŇTE SE AŽ JSTE OHROŽENI, POKUD NA VÁS NĚKDO POKŘIKUJE Z 10 METRŮ, NENÍ TO ÚTOK! ÚTOK JE TO, POKUD ÚTOČNÍK SVÝMI VNĚJŠÍMI PROJEVY JASNĚ DÁVÁ NAJEVO MOŽNOU NÁSLEDNOU ATAKU NEBO JI JIŽ ZAPOČAL
 • NEVĚŘTE NIKOMU V TOM CO ŘÍKÁ - PACHATELÉ MÍVAJÍ VELMI DOBROU FANTAZII K TOMU, JAK VÁS OBELSTÍT!
 • ÚTOK NESMÍTE NIKDY SAMI VYPROVOKOVAT!
 • VYHÝBAT SE SKUPINÁM LIDÍ, KTERÉ MOHOU BÝT POTENCIONÁLNĚ NEBEZPEČNÍ. SKUPINA SE TOTIŽ VŽDY CÍTÍ BÝT SILNĚJŠÍ A PŘEDEVŠÍM ANONYMNĚJŠÍ NEŽ JEDNOTLIVEC.
 • NENECHTE SE OBTĚŽOVAT, OBTĚŽOVÁNÍ BY MOHLO VÉST K DALŠÍ ATACE - K UBLÍŽENÍ
 • SLEDUJTE SVÉ OKOLÍ A REAGUJETE NA OKOLNOSTI VČAS A AKTIVNĚ - POKUD VIDÍTE, ŽE JE NEBEZPEČNÉ INDIVIDUUM U VAŠEHO AUTA, VY JSTE UVNITŘ, OKAMŽITĚ ZAMČETE DVEŘE A NAPŘ. TRUBTE KLAKSONEM, ABYSTE NA SEBE UPOZORNILI.
 • NEVĚŘTE SOLIDNÍMU VZEZŘENÍ LIDÍ!!! VĚTŠINA PACHATELŮ TRESTNÝCH ČINŮ SE TAK SNAŽÍ VYPADAT.
 • POKUD JSTE TEN, KDO JDE NĚKOMU NA POMOC, SNAŽTE SE Z DAVU DALŠÍCH LIDÍ VYBRAT NĚJAKÉHO ČLOVĚKA, SE KTERÝM POMŮŽETE DRUHÉMU. MYSLETE MIMO JINÉ I NA VLASTNÍ BEZPEČÍ A POKUD MÁTE POCIT, ŽE JE ÚTOK V PŘESILE A V OKOLÍ NENÍ NIKDO, BY VÁM MOHL POMOCI V BOJI S ÚTOČNÍKEM, KTERÝ NAPADL UTLAČOVANÉHO, VOLEJTE POLICII NA TELEFONNÍM ČÍSLE 112 NEBO 158

Zdroj:
Bílý kruh bezpečí (BKB)
Pořad Braňme se! (Česká televize)