Dobrý podvečer, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

Psychologické a neurologické vyšetření řidičů z povolání - praxe a právní legislativa

psychologicke_neurologicke_vysetreni_ridici_z_polvolani.jpgProfesionáln řidiči vědí, že mu absolvovat neurologické a psychologické vyšetení. Stránka krátce pojednává o tom od kdy tato podmínka platí a také další informace o absolvování a realizaci. Obsahuje také odkaz na informace o posudku o zdravotní způsobilosti řidiče.
___
___

Posudek psychologa, neurologické vyšetření, včetně popisu EEG se podle § 87a zákona 411/2005 vyhotovují písemnou formou a jsou podkladem pro posudek o zdravotní způsobilosti řidiče.

 

Od kdy je právní úprava platná?

Posudek psychologa vypracovaný na základě dopravně psychologického vyšetření a posudek neurologa vypracovaný na základě neurologického a EEG vyšetření je od 1. července 2006 povinen požadovat každý lékař vystavující profesionálním řidičům potvrzení o absolvování pravidelné lékařské prohlídky.

Platnost:

dopravně psychologické vyšetření, neurologické vyšetření a EEG vyšetření platí do 50 let a potom po dovršení věku 50 let se pravidelně opakuje vždy po 5 letech (tedy v 50, 55, 60, 65 letech atd.). Příklad: řidič absolvuje psychotesty, neurologické a EEG vyšetření v 41 letech. Tato vyšetření mu pak platí do 50 let, kdy se musí všem vyšetřením podrobit znovu.

 

Sankce:

Řízením motorového vozidla bez držení platného posudku o zdravotní způsobilosti se řidič vystavuje těmto sankcím: ztráta 5 bodů, pokuta 5.000 Kč až 10.000 Kč a zákaz činnosti na 6 měsíců až 1 rok.

 

Formulář "Posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel pro řidiče z povolání"

Posudek pro potvrzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel vzor, formulář, tiskopis zdarma ke stažení. (Zdroj: Ministerstvo dopravy - MD ČR)

 

Náklady - kdo tuto akci platí?

Zaměstnavatel si může platbu za psychologické, neurologické a EEG vyšetření započítat do výdajů - zde najdete odkaz. (Zdroj: Ministerstvo financí - MF ČR).

Výdaje (náklady) na dopravně psychologické vyšetření a vyšetření neurologické, včetně EEG držitelů řidičských oprávnění podle § 87a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění zákona č. 411/2005 Sb., které je povinen hradit řidič jsou v případě úhrady zaměstnavatelem výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů zaměstnavatele podle § 24 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
Oficiální znění zákona o silničním provozu - zde naleznete úplné znění zákona č. 361/2000 Sb. (Zdroj: Ministerstvo dopravy - MD ČR).

 


Související odkaz: