Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Počty, čísla, významy přísloví, definice Co znamená snadněji projde velbloud uchem jehly - vysvětlení, význam

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Co znamená snadněji projde velbloud uchem jehly - vysvětlení, význam Email
Pátek, 01. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 12608x
co_znamena_ze_snadneji_projde_velbloud_uchem_jehly.jpg Představa velblouda procházejícího uchem jehly je poněkud surrealistická. Snad právě proto, že toto biblické přirovnání vybočuje ze stylu jiných Ježíšových podobenství, odjakživa vzbuzovalo pozornost a vybízelo k úvahám, zda Ježíše skutečně napadla tak překvapivá metafora, nebo zda obrat vznikl jiným způsobem.
___ 
___ 

Velbloud uchem jehly - význam, definice, vysvětlení

Na několika místech Matoušova a Lukášova evangelia je citována Ježíšova věta: „Snáze projde velbloud uchem jehly, nežli by bohatý vešel do království věčného.“ S první částí rčení se setkáváme v běžné řeči dodnes a význam přirovnání je zřejmý i lidem Bible neznalým. Existuje několik hypotéz, jak rčení mohlo vzniknout.

První možnost je velmi prostá, neboť předpokládá, že Ježíš citovanou větu skutečně pronesl.

Druhá hypotéza vychází z toho, že rčení má reálný základ. V Jeruzalémských hradbách údajně byla branka nazývaná Ucho jehly, nesoucí jméno podle toho, že byla nízká a úzká. Velbloud by tedy Uchem jehly prošel jen stěží.

Druhé vysvětlení má ještě další variantu. Podle této verze bychom úzkou branku našli i v jiných městech regionu, neboť Uchy jehly procházeli velbloudi s nákladem; co z nákladu brankou neprošlo a spadlo na zem, propadlo městu jako svého druhu mýtné nebo clo.

Třetí hypotéza je neméně zajímavá. Při psaní řecké bible prý došlo písařskou chybou k záměně slova kamilos (lano) za kamelos (velbloud). Původní přirovnání „Snáze projde lano uchem jehly“ by však jistě nepatřilo k pozoruhodným.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny