Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Počty, čísla, významy přísloví, definice Co znamená rčení Vzít na paškál? Co je to paškál?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Co znamená rčení Vzít na paškál? Co je to paškál? Email
Pátek, 01. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 20853x
co_to_znamena_vzit_na_paskal.jpgDnešní rčení vzít někoho na paškál je původem spjato s Velikonocemi. Ale schválně - víte přesně co to vlastně vůbec ten paškál je a jak takové rčení či pořekadlo vzniklo? Pokud nevíte, dozvíte se to v této stránce.

 

___

___

Dnes již méně známé slovo paškál označuje silnou svíci z bílého vosku, často i ozdobně malovanou, která se zapaluje o velikonocích na Bílou sobotu (řeckolatinské pascha znamená Velikonoce).
Svíce je symbolem Kristova vzkříšení a zapaluje se zvlášť obřadným způsobem. Rčení pochází zřejmě z toho, že před paškál, požívající velké vážnosti, bývali přiváděni lidé, aby něco dosvědčili, pravdivě vypověděli, a případně před svící na pravdivost svých slov přísahali. Tomu přesně odpovídá význam rčení, tj. důkladně někoho vyslechnout, vyzpovídat, přimět jej, aby řekl, jak se věc skutečně stala.

Souvislost rčení s velikonoční svící se již dávno vytratila a slovo paškál se již běžně nepoužívá (někteří současníci si naopak myslí, že paškál je něco jako pranýř).
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny