Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Počty, čísla, významy přísloví, definice Co to znamená, jaký má význam Mít filipa?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Co to znamená, jaký má význam Mít filipa? Email
Pátek, 01. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 36510x
co_to_znamena_mit_filipa.jpgMožná že jste maminka a Váš syn se jmenuje Filip. Máte Filipa. Ale co to znamená filip s malým f? A co teprve mít filipa? Toto rčení je běžně užíváno a jeho smysl nebudí pochybnosti, avšak způsob jeho vzniku není jednoznačný.

 

___

___

Co znamená mít filipa - význam, vysvětlení, definice

Míti filipa značí totéž co být důvtipný, chytrý, umět si poradit. Výkladů původu tohoto rčení je několik, vtipný fejeton na toto téma napsal i Karel Čapek. Někteří vznik spojují s anglickým fillip (podnět, lusknout prsty), jiní se slovem filipika (veřejná útočná řeč), další s francouzským slovem filou [filú] (taškář, šejdíř – souvisí s českým filuta).

Chybný je názor odkazující na oblíbenou divadelní hru Jak je důležité míti Filipa (Oscar Wilde). Rčení je doloženo ze starší doby a překladatel je pouze velmi vtipně využil; v originále se hlavní hrdina nejmenuje Filip, ale Ernest. Nejpravděpodobnější je výklad biblický. Několik biblických jmen se stalo jmény obecnými, např. Abrahám (padesátiletý), Benjamín (nejmladší). Ve skutcích apoštolů je popsána epizoda, kdy Filip zvaný Evangelista potkal mouřenína, který četl proroka Izaiáše, ale vůbec mu nerozuměl. Filip mu text vyložil tak jasně, že se mouřenín nechal okamžitě pokřtít. Napřed byl tedy bezradný, ale když měl Filipa, dostal rozum a důvtip, byl osvícen.

Nejspíše tedy jde o ukázku, kterak příběhy a podobenství z bible přecházely do lidového jazyka. Nelze se tomu vůbec divit, vždyť znalost bible v českých zemích bývala vynikající. Aeneas Silvius, pozdější papež Pius II., který v Čechách pobýval v 15. století, dokonce prohlásil, že zde každá žena zná bibli lépe než někteří biskupové.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny