Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Počty, čísla, významy přísloví, definice Co to znamená nechat na pospas, co je to pospas

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Co to znamená nechat na pospas, co je to pospas Email
Pátek, 01. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 16614x
co_to_znamena_nechat_na_pospas.jpgV případě čtenářských ohlasů rádi vysvětlíme i obtížnější nebo méně běžné jevy pravopisné. Věříme, že jazykový koutek bude Vaší oblíbenou rubrikou. Nechat někoho (něco) na pospas je velmi běžné a oblíbené rčení. Znamená nechat někoho bez pomoci, samotného v nebezpečí, nechat něco v plen či za kořist.
___
___
Význam rčení je každému jasný, ale co je vlastně ten pospas? Slovo pospas je původem z latiny. Slovem „postpasto“ byl v latině označován poslední chod jídla, dezert neboli zákusek, zjednodušeně v lidové mluvě pak „pospasto“ (opakem postpasty byla antipasta – předkrm). U nás je výskyt slova pospas prokázán již počátkem 18. století, byl patrně přinesen po Bílé hoře románskou šlechtou, která ve větší míře přibyla do země. K rozšíření slova došlo až po vydání Kollárovy velmi populární Slávy dcery, kde je autor použil ještě v původním významu (zákusek): Večer, když se dokonaly kvasy, zrádce hostům svojím předložil hlavy našich knížat na pospasy. Nejprve bylo slova užíváno v množném čísle, které ovšem Kollár použil pouze kvůli rýmu. Postupně však převládlo číslo jednotné a nakonec se slova pospas začalo používat pouze ve spojení předložkovém (na pospas, v pospas, ku pospasu). V té době se na původní význam postupně zapomnělo a ustálil se význam nový. Slova pospas se nyní užívá pouze s předložkou; dnes už téměř necítíme, že šlo o výraz předložkový a chápeme celý obrat jako jedno slovo. Proto můžeme psát i napospas.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny