Náhodné stránky webu
- (26.11.2018) U hranic ČR je kritický nedostatek lékařů kvůli vylidňování a centralizaci do vnitrozemí
- (26.09.2014) Prevence potratu - byliny, bylinky, babské rady
- (01.08.2010) Patří dar do společného jmění manželů (SJM), majetku manželů
- (16.11.2013) Droga krokodil, krokodýl - účinky, závislost - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (14.09.2006) Odstoupení od smlouvy o dílo pro zvýšení ceny díla - vzor
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, výhody, nevýhody, informace |
![]() |
Neděle, 13. květen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 10426x |
![]() ___ Rozdíl mezi debetní a kreditní kartouZatímco v případě deberní karty čerpáte své vlastní peníze z běžného účtu v bance, s kreditní kartou si půjčujete od banky a tento úvěr musíte následně splatit. Takže když někdo naprosto běžně říká "nemám hotovost, zaplatím kreditkou", velmi často má ve skutečnosti na mysli standardní debetní kartu ke svému běžnému účtu.
Jak se vypočítává bezúrovné obdobíBezúročné období bývá dle typu karty dlouhé až 45 nebo 50 dnů. Právě slovíčko "až" je klíčové. Přesná délka tohoto období totiž závisí na termínu uskutečnění platby. Bezúročné období začíná běžet datem transakce a končí datem splatnosti uvedením na výpise (zpravidla 14 dnů po vystavení výpisu). Pokud jsou výpisy například vystavovány k 25. v měsíci, datum splatnosti obvykle vychází na 8. v následujícím měsíci. Zaplatím-li tedy za novou televizi kreditkou 1. března, bezúročné období bude trvat do 8. dubna, takže 39 dní. Proběhne-li platba v obchodě 15. března, bezúročné období bude jen 24 dní. Ve většině případů se bezúročné období týká jen plateb kreditkou u obchodníků, nikoli výběru hotovosti z bankomatů. Výběry hotovosti navíc bývají úročené více. Kreditní kartu je proto třeba vnímat skutečně jako kartu na platby v obchodech a na výběry používat karty debetní.
Roční versus měsíční úrokKlíčové je mít na účtu dostatek vlastních peněz, ze kterých na konci bezúročného období celou půjčenou částku splatíte. V opačném případě vám začnou naskakovat úroky, které se u kreditek pohybují okolo 2 % p. m. A zde je zase třeba mít se na pozoru! Zkratka p. m. značí měsíční úrok, a tedy toto číslo nelze jednoduše porovnat s ročním úrokem na spotřebitelskérn úvěru či hypotéce a dojít k závěru, že úroky na kreditce jsou úžasně nízké! Pro převod měsíční sazby na roční je třeba použít vzorec složeného úročení. Roční úroky na kreditních kartách odpovídají 25 až 30 %, a to není vůbec málo!
Bonusy a slevyNové kreditní karty nabízejí výhody, které podstatně zvýšily jejich atrakrivitu oproti "starším modelům". Jedná se hlavně o připisované bonusy nebo prémie z každé platby. Většinou jde o jedno nebo dvě procenta z platby kreditní kartou, která jsou připisována držiteli karty zpět na jeho účet. Tyto bonusy lze následně utratit při dalších platbách nebo třeba převést na nějaký jiný produkt u dané finanční instituce, například penzijní připojištění nebo investici do podílových fondů. Vždy záleží a konkrétní kreditní kartě, jak vysoký bonus nabízí a jak s ním lze naložit. Vydavatelé kreditních karet navíc v poslední době nabízejí nad rámec bonusu ještě slevy u domluvených obchodníků a aliančních partnerů. V praxi to znamená, že v obchodě se sportovním zbožím zaplatíte kreditní kartou, získáte bonus 1 nebo 2 % a ještě třeba 10% slevu na nákup.
Jaké vlastnosti by měla mít ideální kreditní kartaVaše ideální kredítka by tedy měla vypadat takto:
Inkaso je výhodné v tom, že nemusíte hlídat výpisy a posílat půjčenou částku před vypršením bezúročného období na účet banky, ale tato částka se vám automaticky odečte z vašeho běžného účtu. Kreditní karta tedy může být zajímavý způsob, jak ušetřit při platbách v obchodech, nechat si vlastní peníze úročit na spořicím účtu a platit penězi banky. Takové chytré využívání kredirky ale vyžaduje pevnou platební disciplínu a dostatečnou finanční gramotnost.
DESATERO
|