Příjemnou noc, dnes je pondělí 2.10.2023, svátek slaví Olívie a Oliver, zítra Bohumil.

Finanční gramotnost v praxi aneb zodpovědný přístup k dluhům

financni-gramotnost-v-praxi-aneb-zodpovedny-pristup-k-dluhum
financni-gramotnost-v-praxi-aneb-zodpovedny-pristup-k-dluhum
Úvěry jsou už dlouho nedílnou součástí našeho života. Odpovědné zadlužování už tak samozřejmou součástí života u řad lidí není. Důsledky nezodpovědného chování jsou často velmi vážné a mohou negativním způsobem ovlivnit naše životy. A jak tomu všemu předejít?
___
___


Pozor na nesmyslné zbytečné zadlužování

Jde o to, abychom se zbytečně nezadlužovali, pokud dopředu víme, že zatížení, vyplývající ze splácení úvěru, bude příliš vysoké a mohlo by se stát, že bychom nemohli dostát svým závazkům vůči věřitelům. A je jedno, zda jde o banky splátkové společnosti nebo třeba mobilní operátory. Pokud zažádáme o úvěr, přebírají banky či splátkové společnosti část odpovědnosti za nás a za pomoci určitých nástrojů posuzují, zda budete skutečně schopni dostát svým závazkům. Poskytovatel úvěru tak chrání nejen sám sebe, ale i ty žadatele, kteří nejsou schopni odhadnout zatížení, jež plyne ze splácení úvěru. Proto předtím, než poskytovatel úvěru klientovi úvěr poskytne, snaží se zjistit co nejpodrobněji jeho aktuální situaci a také jeho finanční historii. Samozřejmostí pro každou splátkovou společnost by mělo být potvrzení o příjmech.

Registry dlužníků a nedlužníků - BRKI, NRKI, SOLUS

Co by pro vás rozhodně mělo být varováním k ověřování dalších údajů o finanční situaci využívají společnosti mimo jiné tzv. klientské registry a veřejně dostupné databáze, kde se zaznamenávají jak negativní data (dluhy, které klienti řádně a včas nespláceli), tak, i pozitivní data (závazky, které klienti v současné době splácejí řádně a včas různým společnostem). Takovými registry jsou například BRKI (Bankovní registr klientských informací, do kterého mají přístup pouze banky), NRKI (Nebankovní registr klientských informací sdružující společnosti v oblasti leasingu a splátkového prodeje či nebankovní společnosti) nebo SOLUS (sdružení právnických osob, které sdílejí informace o závazcích klientů).

Kromě nebankovních či splátkových společností nahlíží do registru dlužníků také mobilní operátoři. Všechny společnosti obvykle nahlížejí také do veřejně dostupných registrů, jako je například insolvenční rejstřík nebo databáze ztracených dokladů. Pokud vám tedy poskytovatel (hlavně banka) odmítne na základě získaných ínformací požadovaný úvěr poskytnout, mělo by to pro vás být varováním, které je potřeba brát vážně (společnost asi ví, proč Vám nechce půjčit peníze). 

 

Cena za úvěr může být doslova likvidační

Není v zájmu žádné takové společnosti, aby úvěr neposkytla, pokud k tomu nemá vážný důvod, protože žadatel je pro ni v první řadě zdrojem zisku. Pokud budete pátrat po jiné společnosti, která vám půjčku schválí, je docela možné, že se to podaří. Ovšem společnost, která se nechová zodpovědně, nenahlíží do registrů a nezajímá se o vaši finanční situaci, je podezřelá a cena za takový úvěr může být příliš vysoká, Nemusí jít přitom jenom o nestandardní úrok, který vám prakticky nedovolí takový úvěr splatit. V krajním případě pak může dojít i na exekuci.



Férový poskytovatel půjčky

  • Je vhodné hledat takového poskytovatele úvěru, který je členem nějaké asociace. Tato profesní sdružení dohlížejí na to, aby její členové dodržovali určitý etický kodex.
  • Pokud dostanete odmítavé stanovisko, zachovejte klid a raději důkladně zvažte, zda úvěr opravdu potřebujete.
  • Pokud už se dostanete do situace, kdy nemůžete přechodně splácet úvěr není třeba děsit se exekutora. Většina zavedených bankovních či nebankovních společností, které dodržují zásady zodpovědného úvěrování, také dobře chápou nenadálé situace a problémy, které mohou klienta v životě potkat. V takovém případě jsou obvykle ochotny se s ním dohodnout na dalším postupu. Důležité je hlavně komunikovat a informovat o nastalé situaci. Pokud taková společnost hraje fér, nemáte se čeho bát.