Dobré dopoledne, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Investice do zlata, nákup zlata - informace

investice-do-zlata-nakup-zlata-informace

investice-do-zlata-nakup-zlata-informace
Podívejte se na složenky za energie, pak na bankovní konto a zpátky. Co vidíte? Vaše peníze - ať je vyděláte sami, nebo je do domácnosti přinese váš partner - platí stále méně, zatímco výdaje tloustnou. Jinými slovy, koruna ztrácí svou hodnotu a vy chudnete. Rozumným řešením může být nákup zlata.

___
___


Stále více lidí hledá způsob, jak ochránit své finance, a uchyluje se k nákupu zlata. Pojďme se teď společně podívat na možnosti a nástrahy investice do zlata. Především, investice do zlata je bezpečná. Na rozdíl od akcií a různých fondů nemůže jeho hodnota nikdy klesnout na nulu, naopak. Oproti papírovým penězům uchovává hodnotu bez ohledu na zadlužování státu; tvoří rezervu a je pojistkou pro dobu krize. Ceny zlata klesají spíše vzácně.


Vlastnosti zlata

Zlato má unikátní fyzikální a chemické vlastnosti. Je trvanlivé (nereaguje na vodu, sluneční záření, neoxiduje, nekoroduje), je lehce dělitelné. Má v poměru k váze či objemu vysokou hodnotovou hustotu. Jeho kvalita je určena mírou ryzosti (čistoty). Nejvyšší ryzost je 24 karátů. Znamená to, že podíl zlata musí dosahovat 999,9 jednotek z 1000.

 

Jak poznám že se jedná o skutečné zlato?

Zlaté slitky a mince jsou opatřeny mnoha úředními údaji. Jejich falšování je trestné stejně jako falšování papírových peněz. Absolutní pravost zlata lze ověřit pouze chemickým testem. Existují však i jednodušší způsoby. Pokud znáte rozměry daného slitku (délka, šířka, toušťka), snadno spočítáte jeho objem a následně vynásobíte hustotou. Na odchylku v řádech jednotek procent vám vyjde váha, která je na slitku vyražená. Zlato je vzácný kov s unikátní hustotou. Pokud by vám vyšla váha řádově odlišná, nejednalo by se o ryzí zlato.


investice-do-zlata-nakup-zlata-informace-2
investice-do-zlata-nakup-zlata-informace-2
Jak se obchoduje se zlatem

Zlato se obchoduje na světové burze v Londýně a New Yorku jako samostatná komodita. Burzovní (spotová) cena zlata je uvedena vždy v dolarech za jednu troyskou unci (tj. 31,1035 gramu). Vzhledem k tomu, že se investiční zlato obchoduje v amerických dolarech, je nutné cenu přepočítat na koruny dle aktuálního kurzu. Finální cenu ovlivňuje ještě tzv. premium. Premium zboží je náklad na zpracování zlata do podoby investičních mincí nebo slitků a na jejich distribuci. Seriózní obchodník s fyzickým investičním zlatem jej při prodeji slitku vždy zveřejňuje, tak aby se zákazník mohl objektivně rozhodnout.
Základní pravidlo při investici do fyzického zlata říká, že čím vyšší váhový slitek či minci kupujeme, tím nižší je cena v přepočtu na jeden gram. Investiční zlaté slitky jsou standardně dostupné od váhy jednoho gramu do jednoho kila. Váhové kategorie (1, 2, 5, 10, 20, 1 oz, 50, 100, 250, 500, 1000 gramů). Investiční zlaté mince se prodávají nejčastěji ve váze jedné troyské unce zlata (označení 1 oz) a jejich podílů. Mince mají vyšší premium než zlaté slitky, protože je jejich výroba a ražba dražší. Velkou výhodou je, že při jejich odprodeji za ně získáte vždy lepší cenu.


Investiční plán

Pokud na zlato pohlížíte jako na dlouhodobou investici, je třeba si ujasnit dvě základní věci:

  • kolik finančních prostředků chcete do zlata investovat a

  • na jak dlouho.

V krizích státních dluhů a papírových měn je běžné uložit do ryzího zlata i více než 35 procent majetku. Nyní si uveďme jednotlivé investiční strategie:

 

  • V případě krátkodobé investice do pěti let je vhodné nakoupit ten váhově nejvyšší slitek, který si za dané prostředky můžeme ihned dovolit + průběžně dokupovat slitky ve váze jedné troyské unce.
  • Střednědobá investice 5-10 let: Doporučujeme rozdělit peněžní prostředky na dvě poloviny. Za první polovinu nakoupit ten váhově nejvyšší slitek a za zbývající prostředky zakoupit a průběžně dokupovat slitky nižší váhové kategorie do hmotnosti cca 10 až 20 gramů.
  • Dlouhodobá investice 10 a více let: Při investici nad 10 let (uvažujeme již o investici prostředků pro důchodový věk) volíme slitky takové gramáže, která odpovídá aktuálním čistým měsíčním výdajům domácnosti (bez nákladů na děti a hypotéku).

 


Nákup zlata

Nákup zlata je totožný s tím, jako když své peníze svěřujete bance nebo investujete prostřednictvím fondu. Vždy záleží na kupujícím, zdali je pro něj rozhodující cena, rychlá doba dodání, garance zpětného výkupu, či jiné služby. Investice do zlata je věcí dlouhodobou, a tak by se k tomu mělo také přistupovat. Obecně platí, že od obchodníka musíte vyžadovat přesné a jasné právně závazné podmínky. Podívejme se na nejčastější formy prodeje zlata, jejich výhody a úskalí:


Osobně v hotovosti

Jedná se o nejčastější formu prodeje investičního zlata. Velkou výhodou je, že si můžete zlato zkontrolovat, přesvědčit se o jeho pravosti a po zaplacení si jej ihned odnést. Je vhodné obchodníkovi předem zavolat a ověřit si, zdali má vámi požadované množství slitků/mincí skladem, a informovat se na orientační cenu zlata. Tato forma nákupu je omezena do výše stanovené zákonem pro platbu v hotovosti - nyní do ekvivalentu 15 000 eur za den.


Přes internetový obchod

Pokud si jako způsob nákupu zvolíte internetový prodej, doporučujeme být velmi obezřetní. Je důležité si pozorně pročíst obchodní podmínky - především způsob stanovení konečné kupní ceny, rychlost dodání apod. Většina obchodníků požaduje platbu z velké části předem. Je to převážně z důvodu volatility finančních trhů. Zlato je možné bezpečnou formou zaslat jako cenné psaní, pojištěné na plnou výši zásilky. Vyvarujte se takového obchodníka, který nenabízí možnost osobního převzetí a kontroly. Termíny dodání jsou za běžných okolností do několika dní, maximálně do týdne. Může se však stát, že je dočasný nedostatek zboží na trhu způsobený velkou poptávkou a doba dodání se může prodloužit. Na tuto skutečnost vás však musí obchodník předem upozornit.


Obchodní zástupce

Než si dohodnete schůzku s obchodním poradcem, měli byste předem vědět, jakou společnost zastupuje a v dostatečném předstihu si na ni zjistit reference. Při schůzce vždy vyžadujte písemné a srozumitelné obchodní podmínky (jak a kdy se stanovuje konečná kupní cena, doba dodání apod.). Pokud by v kupní smlouvě byla zmínka o jakémkoliv poplatku, buďte velmi obezřetní. Se zlatem nejsou standardně spojeny žádné poplatky. Vždy naleznete obchodníka, který si žádný poplatek účtovat nebude a nabídne vám srovnatelné nebo i lepší služby. Obchodní zástupce hraje tu roli, že vám poradí, do jaké formy zlata je ve vašem případě vhodné investovat apod. Pokud sepisujete papírovou objednávku, máte právo ji do 14 dní stornovat bez udání důvodu. Pokud s poradcem objednáváte přes internet nebo telefon, pak toto odstoupení není možné.


Zdroj: Roman Pilíšek