Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Jídlo, strava Co je to kuskus, jak vypadá kuskus - obrázek, fotografie

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Co je to kuskus, jak vypadá kuskus - obrázek, fotografie Email
Středa, 18. duben 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 25026x
co-je-to-kuskus-jak-vypada-kuskus-obrazek-fotografieV pořadu Jste to co jíte se v poslední době hodně mluví o kuskusu (anglicky cuscus, couscous). Možná stejně jako v vás zajímá, jestli je to zelenina, luštěnina či něco jiného. Velkým překvapením je, že to není nic z výše uvedeného. Kuskus je totiž těstovina. Stránka přináší další stručné informace o kuskusu a také fotografii.
___
___


Jak vypadá kuskus - obrázek, fotografie

co-je-to-kuskus-jak-vypada-kuskus-obrazek-fotografie-3  co-je-to-kuskus-jak-vypada-kuskus-obrazek-fotografie-4 co-je-to-kuskus-jak-vypada-kuskus-obrazek-fotografie-5
co-je-to-kuskus-jak-vypada-kuskus-obrazek-fotografie-6co-je-to-kuskus-jak-vypada-kuskus-obrazek-fotografie-2


 

Z čeho a jak se vyrábí kuskus

Vyrábí se ze zrn pšenice tvrdé. Tu je potřeba máčet ve slané vodě, mnout rukama a nakonec prosívat, dokud se pšeničná lámanka neopracuje na jemné kuličky kuskusu.
Ty pak ještě čeká vaření v páře a nakonec sušení na slunci. Tímto tradičním způsobem se kuskus dnes vyrábí už jen v severoafrických zemích, kde se k práci sejde více žen a stráví tímto společným zaměstnáním celý den.

Odkud kuskus pochází

Kuskus je symbolem severní Afriky. Je každodenním i svátečním jídlem obyvatel Maghribu, jak jsou označovány západní země arabského světa. Je společenským jídlem. Jakékoli fáze od přípravy po konzumaci se vždy účastní větší množství lidí. Náročnost výroby i následné úpravy v chutný pokrm naznačuje, že kuskus není v severní Africe žádný fast food. Je to každodenní požehnání, o které se lidé vždy podělí se svou širší rodinou a se sousedy.
Dnes rozšířen i v ostatních světadílech a dočkal se takové popularity, že ve Francii se prý stal druhým nejoblíbenějším jídlem. Historici se samozřejmě nemohou dohodnout, odkud kuskus pochází. Nejspíše to budou oblasti východní nebo severní Afriky, kde ve starověkých hrobech archeologové našli hliněné nádoby tradičně používané k vaření tohoto pokrmu. Arabové při šíření islámu rozšířili také kuskus. Nejprve po celém severoafrickém regionu a pak také do Andalusie a oblastí Středozemního moře. Portugalci z Maroka si pak s sebou kuskus přivezli do Jižní Ameriky.
Imigrační vlny ve 20. století způsobily, že pokrm postupně zdomácněl ve většině Evropy. Stále však zůstává exotickou připomínkou tvrdého života na okraji pouště a zároveň dokazuje kulinářské umění Marokánců.

Vaření kuskusu v páře

V maghribských domácnostech se kuskus vždy vařil v páře v nádobě nad hrncem, v němž bublala omáčka s masem. Tato sestava nádobí se nazývá "kuskusiér". I když by bylo pěkné mít doma pravý hliněný kuskusiér z Maghribu, lze jej velmi snadno nahradit cedníkem zavěšeným nad hrncem.
Ovšem kdo by se s takovou konstrukcí namáhal! Vždyť na kuskusu je báječné právě to, že ho vůbec nemusíte vařit! Prostě ho jen zalijte horkou vodou a chvíli počkejte. Nabobtná a změkne sám.

 

Příprava kuskusu

Běžný způsob jeho přípravy uvažuje 2 díly vody na 1 díl kuskusu. Po zalití necháme cca 10 - 15 minut stát, pročechráme vidličkou a buď přímo servírujeme jako přílohu, nebo můžeme různě dochutit. V létě nechte změklý kuskus vychladnout, přidejte do něj čerstvou zeleninu a olivový olej nebo jogurt a máte lehký osvěžující salát. Variantou je také opačný způsob přípravy, to znamená, že v pánvi nejdříve připravíme zeleninu s kořením, masem nebo třeba kostičkami tempehu (sýr z fermentovaných sojových bobů porostlý bílou plísní) a teprve nakonec přisypeme kuskus. Vypneme plamen a pod pokličkou necháme kuskusová zrníčka spokojeně bobtnat.

 

Tisíc a jedna varianta

Variabilita kuskusu je nekonečná. Jakmile jej připravíte podle základního receptu, jeho další proměny jsou už čistě na vaší fantazii. Na italský způsob stačí do kuskusu, namočeného místo ve vodě v zeleninovém bujónu, přidat osmahnuté olivy nebo žampiony, česnek, černý pepř, bazalku, oregano nebo tymián.

Indický kuskus dostaneme, když na pánvi osmahneme česnek, kurkumu, semínka koriandru, kmín a kardamom a pak přidáme červenou čočku nebo hrášek, které v pánvi s kořením uvaříme doměkka. Teprve pak přisypeme kuskus.

Mexický kuskus vyžaduje rajčata. Na pánvi osmahneme čili, česnek, trošku koriandru nebo kmínu, přidáme hrášek a rajčatový protlak. Do prohřáté směsi pak už jen stačí nasypat kuskus a zalít šťávou z nasekaných rajčat, která do pokrmu zamícháme až před samotným servírováním.

Všechny tyto pokrmy z kuskusu lze konzumovat buď samotné s patřičnou přílohou (bílý chléb, chlebové placky, tortilly), a nebo je lze použít jako zajímavou přílohu.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny