Dobré ráno, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Celer a mužská potence, nať celeru jako afrodiziakum

celer_muzska_potence_afrodiziakum.jpgPokud med jako afrodiziakum nezabere, sáhněte po celerové nati. Zprvu vám možná nebude chutnat, ale za zkoušku to prý stojí. Mezi lidovými léčiteli je celer pro svůj blahodámý vliv na mužskou potenci notoricky známý. Jako přírodní afrodiziakum byl využíván už ve starém Egyptě.

celerová nať afrodiziakum potence

Celer a potence, afrodiziakum

Pokud med jako afrodiziakum nezabere, sáhněte po celerové nati. Zprvu vám možná nebude chutnat, ale za zkoušku to prý stojí. Mezi lidovými léčiteli je celer pro svůj blahodámý vliv na mužskou potenci notoricky známý. Jako přírodní afrodiziakum byl využíván už ve starém Egyptě.

Dnes jej hospodyňky znají jako koření, zeleninu i lék.Kromě vitaminů skupiny B, vitaminů C, A, K a E, draslíku, hořčíku, chrómu, sodíku, vápníku, železa, zinku a jódu obsahuje celer éterické oleje, které mu dodávají ono nezaměnitelné aroma, po kterém se někteří mohou utlouct a jiné odhání z kuchyně hodně daleko. Náš organismus (především sliznice) tyto oleje velmi ocení. Působí antibakteriálně a antimykoticky, dezinfikují trávicí trakt a zabíjejí infekce v ledvinách a močových cestách. Celer prý také napomáhá léčbě bolestí kloubů, snižuje krevní tlak a působí jako prevence proti žaludečním vředům.

A konečně - celer je ideální zbraní v boji proti nachlazení. Celerové silice rozpouštějí hlen, dezinfikují sliznice a zabíjejí mikroorganismy. Pokud si dopřejete čerstvou celerovou šťávu, dodáte tělu i množství vitaminů, čímž celkově posilníte jeho obranyschopnost.

Celer se doporučuje používat v čerstvém stavu - například můžete celerovou bulvu nakrájet do salátu nebo nasekat do pomazánek. Povařený celer se hodí do polévek, zeleninových směsí, omáček nebo jako příloha k masu. Nicméně stále nejoblíbenější jsou čerstvé i sušené nadzemní části rostliny využité jako koření. Copak si dovedete představit tradiční bramboračku bez celeru?!

 

Recept na chutný celerový salát

Je-li vám z pocení se pod duchnou už příliš horko, připravte si osvěžující salát. Když do něj přidáte hodně celeru, boji proti nachlazení to rozhodně neuškodí. Vyzkoušejte třeba tento recept: Dvě až tři mladé kedlubny oloupeme, pokrájíme na nudličky a dáme do mísy. Přidáme dvě oloupaná a na nudličky nakrájená jablka a opláchnutý, nakrájený celer (podle chuti asi tři stonky). Šálek bílého jogurtu promícháme s půl šálkem smetany a třemi lžícemi citronové šťávy, dochutíme lžičkou cukru, špetkou soli a pepře, lžící sójové omáčky a ušleháme v zálivku. Tu lehce vmícháme do salátu. Podáváme čerstvé s nakrájenými jádry vlašských ořechů.