Dobré poledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Víno na oslavu, servírování a degustace, víno k jídlu

vino.jpgVíno je opravdu populárním nápojem, bez kterého si už málokdo dovede představit oslavu či slavnostní příležitost. S rostoucí konzumací a popularitou vína, roste však i nabídka, ve které se již nemusí každý orientovat.

 

Jak tedy nejlépe nakoupit víno, rozeznat alespoň základní druhy, vědět k jakým pokrmům a příležitostem se víno hodí a jak jej profesionálně servírovat. I tady platí, že pokud budete vínu alespoň trochu rozumět, ocení to zejména Vaši hosté.

 • Popularita vína

  V posledním desetiletí se nejen v Česku ale i v ostatní Evropě stává víno stále populárnější. Zejména v Čechách a na Moravě tomu pomohla daleko větší osvěta, ale zejména zvyšující se kvalita nabízených vín a celkové vyšší povědomí o víně. Pomalu už končí doba, kdy kvantita převažuje nad kvalitou a ani nejnižší cena není hlavním kritériem výběru. Dobré víno se stává nezbytnou součástí téměř každé oslavy a vhodným dárkem pro své nejbližší a přátele.
 • Druhy vín

  Milovníka vín při nákupu zajímá nejen kategorie vína , ale i obchodní název vína, o jaký ročník se jedná, z jaké je země a kdo je výrobcem. U kvalitnějších vín na etiketě hledá i z jaké výrobní šarže víno pochází. Často se může na popisce dočíst, čím se dané víno vyznačuje, kolik má alkoholu a k jakým jídlům se hodí. O kvalitě vína napovídá i druh balení a kvalita etikety.Tedy dost údajů k tomu, aby laik byl při koupi vína zmatený.
 • Víno pro oslavu

  Před samotnou oslavou nás samozřejmě napadne jaký druh vína zvolit a jaké množství. Doporučujeme odhadnout nejprve vinné zkušenosti Vašich hostů, jejich nároky a současně k tomu přidat i úvahu nad Vašimi finančními možnostmi. Množství vína volíme individuálně, podle typu akce, délky jejího trvání a očekávané konzumace ze strany hostů. Při profesionálním rautu se doporučuje 0,5 l na osobu, při oslavách s přáteli se nám zřejmě množství zvýší jednou až dvakrát tolik.
 • Servírování a degustace

  Víno je nápojem vysoce společenským, a proto i jeho servírování se podřizuje daným pravidlům. Svým hostům můžeme kvalitní víno i odprezentovat, pohovořit o jeho charakteristice a značce a nabídnout ověření kvality vína jeho ochutnáním. K degustaci vyzveme významného hosta, nalejeme asi třetinku a vyčkáme až posoudí jeho kvalitu. Host hodnotí vzhled, vůni, chuť i teplotu vína. Teprve po schválení nalejeme i ostatním hostům.
 • Srovnání

  Při výběru vín si logicky každý z nás položí otázku, zda vybrat víno tuzemského původu nebo ze zahraničí. Zcela jednoznačně lze říci, že kvalita českých a moravských vín se za posledních 15 let výrazně zlepšila a jsou zcela srovnatelné s běžnou nabídkou zahraničních vín. Důkazem toho jsou každoroční pravidelné výběry nejlepších českých a moravských vín v rámci tzv. "Salonů vín".
 • Víno jako dárek i reklama

  Dobré víno se za určitých okolností může stát vhodným i nevhodným dárkem. Kupujeme-li drahé víno, měli bychom si být jisti, že obdarovaný vínu rozumí a nebude láhev za kterou jste zaplatili ve specializované prodejně vína třeba přes tisíc korun považovat za láhev z běžného supermarketu. Dobrému dojmu často napomáhá balení – kazety s vínem dodávají sami o osobě dárku určitou hodnotu. Tyto kazety se většinou prodávají v kombinaci bílé a červené víno, někdy obsahují i různé ozdobné vývrtky,lapače kapek apod.
 • Víno k jídlu

  Aby kulinářský zážitek byl skutečný, musíme umět skloubit chuť každého pokrmu s výběrem toho správného vína. Nejsou to pravidla určující, ale obecně doporučující. Nikde není psáno, že ve výběru vína k určitému jídlu nebudou Vaše chuťové buňky naladěny na úplně jiný druh. Strefit se do chuťové harmonie, je věc poměrně složitá, existují sice ověřená pravidla, kterými se můžeme jako laici řídit. Je však na nás, nakolik je hodláme respektovat.
 • Sekt nebo šampaňské?

  Snad nejvíce rozšířená věta určená pro přípitek je „dáme si šampaňské“. Málokdo, ale ví, že tak hojně používaný pojem jako „Champagne“ se hodí jen pro šumivé víno pěstované a lisované právě v oblasti Champagne a smí se s ním dle autorského zákona honosit jenom pravý originál.

 


Zdroj: mojeparty.cz