Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek slaví Petr, zítra Svatopluk.

Společenské obleční, pravidla - kravata, boty, oblek, smoking a doplňky.

slavnostni_obleceni.jpgJak se kdo dokáže obléknout do jisté míry ukazuje na kultivovanost a osobnost nositele. Vyplatí se orientovat se v základních společenských normách, které by se v oblečení měly respektovat.

 

 

 

Platí… Do obleku nenosíme košile s krátkým rukávem. Pro večerní příležitosti volíme jednobarevnou košili, ideální volba je bílá. Přes den můžeme tolerovat oblek s pružkem. Košile volíme s límečky buďto úzkými (tzv. kent) nebo širokými (tzv. žralok). Límečky s knoflíčky se pro společenské příležitosti nehodí a jsou brány jako oblečení neformální.


Kravata a jak s ní naložit

Při volbě kravaty volíme klasické hedvábné kravaty. Vzor pečlivě ladíme s košilí nebo barvou obleku. Klasické jsou hedvábné kravaty. Vzor kravaty pečlivě kombinujeme s košilí a s barvou obleku. Opatrně kombinujeme pokud máme košili se vzory nebo s proužky.. V tomto případě volíme barevně jednoduché modely kravat s žádným nebo opravdu jemným např. puntíkatým vzorkem. Vše záleží na míře vkusu . Pokud si nejste jisti, nehte si raději poradit od odborné obsluhy nebo od někoho , kdo se vyznačuje dobrým vkusem. Nikdy si kravatu ve společnosti nepovolujeme a nerozepínáme knoflíček u košile.

Kravatu vážeme tak, aby se hodila ke zvolenému límečku a svou délkou zakrývala opasek. Kratší konec neprostrkáváme pod košili, ale zasuneme ho pod záložku na vnitřní straně kravaty. Kravatu bychom neměli navlékat přes hlavu. Uzel, který je zavázán již delší dobu, postupně ztrácí svůj dokonalý tvar.
Vázání kravaty a motýlka - obrázkové návody zde.

 

Doplňky mají doladit dokonalost

Klasický pásek používáme kožený, v barvě bot anebo černý. Spona by měla být decentní. Podobné je to i s rukavicemi - měly by být v barvě bot, máme-li šedé nebo černé, nic nezkazíme. Ponožky volíme zásadně tmavé. Světlé volíme jen ke světlému obleku a světlým botám.

 

Smoking je black tie

Pro obzvlášť významné příležitosti se někdy možná budete muset obléci do smokingu. Smoking se neobléká před šestou hodinou večerní a slavnostnější než klasický oblek. Klopy smokingu - ať klasické nebo šálové - jsou potaženy lesklým saténem. Smokingové kalhoty mají jeden lesklý lampas. Do smokingu nosíme zpravidla košili se zakrytými knoflíky - pokud by knoflíky byly vidět, měly by být ozdobné, např. perleťové. Podobné ozdobné knoflíky nosíme i do manžet. Pro motýlky, v souvislosti se smokingem, platí jedna důležitá zásada: Ke smokingu nosíme zásadně černý motýlek a od toho je taky odvozen výraz pro smoking na pozvánkách - black tie, což ovšem neznamená kravatu. Tento výraz petří opravdu pro motýlka a ne pro kravatu. Pokud jde žena jako doprovod muže ve smokingu, měla by zvolit dlouhou večerní toaletu.

 

Boty jsou součástí oblečení

Bty jsou vždy součást slavnostního oblečení. Pokud zveme při nějaké příležitosti k sobě domů hosty, počítejte, že je nebudete moci zouvat do bačkor. Boty vždy volíme za účelem, který je pro ně vhodný. Sportovní obuv nenosíme zásadně v kombinaci se společenským oblečením. Ke společenským šatům se nehodí ani šaty bez podpatků. Boty se často podceňují. Zcela jistě je musíme udržovat v naprosté čistotě.

Pánské boty do společnosti by měly být zásadně se šněrováním. Přitom platí, že boty s uzavřeným šněrováním mají přední díl vcelku, takže jazyk je našit zespoda dodatečně, jsou považovány za více společenské než boty s otevřeným šněrováním, u nichž jazyk je součástí předního dílu a boční díly jsou našity. Mokasíny jsou nejméně formální ze všech druhů bot, nenosí se večer a nejsou součástí formálního oblečení.

Lakovky neboli lakýrky, to je ovšem typická večerní obuv a nosí se pouze k fraku a nebo ke smokingu.