Dobré ráno, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Jak se dostat na Mušov uprostřed vodní nádrže Nové Mlýny - cesta, fotografie, parkoviště

jak-se-dostat-na-Musov-do-Musova-kostel-ostruvek-zatopena-vesnice-vodni-nadrz-Nove-Mlyny-1

jak-se-dostat-na-Musov-do-Musova-kostel-ostruvek-zatopena-vesnice-vodni-nadrz-Nove-Mlyny-1
Zatopená obec Mušov s ostrůvkem, na kterém je kostel svatého Linharta - to je vše najdete uprostřed vodní nádrže Nové Mlýny. Ač je to zakázáno (místo je hnízdištěm mnoha vzácných ptáků), každou zimu se po ledě na místo vydávají stovky lidí.

__

__

Otázku jak se dostat do Mušova po ledě Vám dnes odpovím, ale opět zdůrazňuji, že je to zakázané a je potřeba pečlivě zvážit, jestli tam chcete jít a rizkovat to, že se propadnete v ledě nebo že dostanete pokutu za to, že jste vstoupili na zákonem chráněné místo.

V podstatě je to jednoduché. V první řadě si musíte být na 100% jistí, že jdete po pevném ledě. Ve vodní nádrži jsou totiž teplé spodní proudy, které mohou led oslabovat. Musíte se tedy dívat nejen směrem k ostrůvku s kostelem Svatého Linharta, ale hlavně pod nohy. Dívejte se na tloušťku ledu, kterou poznáte podle bublinek v něm. Pokud led bude dělat zvuky (vrzat, křupat), je možné, že není dostatečně pevný a o to více zvažte další postup. Nikdo nechce být zachraňován vrtulníkem, mít ostudu a ještě zaplatit tučnou pokutu a výlet vrtulníku, že? Takže pokud máte nejistotu v pevnosti ledu, jděte na Mušov jindy - až bude více led promrzlý nebo klidně i příští rok. Pokud jsou ale teploty kolem -10°C po několik dnů, led by měl být pevný. I přesto si vezměte s sebou nějakou hůl (díky které se vzpříčíte v díře v ledu a vylezete pomocí ní ven) a samozřejmostí vždy když jdete na led by měly být bodce do ledu. Stojí pár korun a mohou vám opravdu zachránit život (protože v šoku se dostat z díry z ledu po vodou namočených okrajích okrajů ledové díry umí snad jen David Caperfield). 

Vyhýbejte se bílým místům na ledě (je tam led oslaben, vzduchové kapsy v ledě). Praskliny v tlustém ledě pokud nevržou bývají většinou pevné (okraje ledu jsou do sebe zakleslé).

Další věc je, že musíte být velmi dobře oblečení. My jsme měli termooblečení, svetry a samozřejmostí je zimní nákrčník, který si přetáhnete i přes nos a ústa. Vítr na vodní nádrži je velmi chladný, nejste ničím chráněni (na ledě nejsou např. stromy, které by vítr zmírnily). Je potřeba si to uvědomit. O nutnosti mít rukavice a šálu se ani vůbec nebavím. Cesta ze břehu na ostrůvek je dlouhá 1300 metrů tam a 1300 metrů zpět.

Nedoporučuji jít o samotě. Pokud se led prolomí a vy se nedostanete z vody, nic vás už nezachrání. Mějte s sebou alespoň výše uvedené bodce a pevnou hůl.

Jako zajímavost ještě podotýkám, že se zvažovala komletní rekonstrukce kostela (kostel patří obci Pasohlávky), ale stálo by to přes 10 milionů Kč a i tak by byl běžně kostel nedostupný (voda, chráněná krajinná oblast), takže se od toho upustilo. Velikost samotného ostrůvku je asi 100x100 metrů. Samozřejmě na něm není elektřina, kanalizace apod., takže komerční využití je vyloučené.

MAPA S CESTOU OD PARKOVIŠTĚ PŘES VODU KE KOSTELU JE ZDE.

GPS pozice parkoviště zdarma je 48°54'19.392"N, 16°34'34.995"E. Neparkujte u Aqualand Moravia, platí se tam 200 Kč/hod.

 

jak-se-dostat-na-Musov-do-Musova-kostel-ostruvek-zatopena-vesnice-vodni-nadrz-Nove-Mlyny-2

jak-se-dostat-na-Musov-do-Musova-kostel-ostruvek-zatopena-vesnice-vodni-nadrz-Nove-Mlyny-2

jak-se-dostat-na-Musov-do-Musova-kostel-ostruvek-zatopena-vesnice-vodni-nadrz-Nove-Mlyny-3

jak-se-dostat-na-Musov-do-Musova-kostel-ostruvek-zatopena-vesnice-vodni-nadrz-Nove-Mlyny-3

Jak vypadá ostrůvek a kostel Sv. Linharta zvrchu (vypůjčená fotografie):

jak-se-dostat-na-Musov-do-Musova-kostel-ostruvek-zatopena-vesnice-vodni-nadrz-Nove-Mlyny-4

jak-se-dostat-na-Musov-do-Musova-kostel-ostruvek-zatopena-vesnice-vodni-nadrz-Nove-Mlyny-4