Dobré dopoledne, dnes je pondělí 9.12.2024, svátek slaví Vratislav, zítra Julie.

7 nejblbějších rad cestovatelům, kterými se určitě neřiďte

 

7-nejblbejsich-rad-cestovatelum-kterymi-se-urcite-neridte

7-nejblbejsich-rad-cestovatelum-kterymi-se-urcite-neridte
Pojištění si neplať, nic se ti nestane. Jak už to tak bývá, zákon schválnosti si vás vždycky najde a proto je lepší dát na rady cestovatelských profíků než na ty od kamarádů a známých.Jaké jsou nejhorší cestovatelské rady, jež můžete dostat a co je na nich pravdy? Sestavili jsme pro vás žebříček. 

___

___

1. Pokoj si nerezervuj, levnější je obejít hostely na místě

Levnější to v některých koutech světa možná je, ale vláčet se s krosnou od ubytování k ubytování za to mnohdy nestojí. Aspoň první noci v nové lokalitě si vždycky zarezervujte předem – trvá to pár minut a vždycky se dá najít dobrá akce.

 

2. Neutrácej za balenou vodu, pij z kohoutku

Tahle dobrá rada vás může stát pěkných pár dní strávených běháním na toaletu. V Evropě je čerstvá kohoutková voda ještě na většině míst v pohodě, v Asii nebo větších městech Jižní Ameriky už ale může být závadná. Předem si zjistěte z cestovatelských blogů a průvodců, jestli je pití z kohoutku bezpečné.

 

3. Pas si ber všude s sebou

Rozhodně ne! Pokud se vydáváte na cestu po městě, pas si zamkněte v hotelovém trezoru. Vezměte si jenom peníze a papírovou kopii stránky s fotkou z pasu. Když vás okradou na ulici, nepřijdete o dokument, který má při cestování cenu zlata. Další možností je mít pasy dva, jeden vždy s sebou a druhý nechat na pokoji.


4. Tenhle průvodce mi pomohl, vezmi si ho s sebou

Kamarád vám nabízí papírovou mapu či knihu o místě, kde byl před pár lety. Zdvořile přijměte, s sebou si ale dar neberte. Raději si informace projděte ještě doma, případně si důležité odstavce vyfoťte.

Proč? Jednak může být průvodce neaktuální a taky chozením po městě s obří mapou nebo bichlí dáváte na sto metrů vědět všem místním zlodějům, že jste turista a nevíte, kudy kam. Mějte všechno v mobilu a informace si najděte vždy aktuální na pokoji a uložte jako screenshot pro použití, když nemáte přístup k internetu.

 

5. Nejez na ulici

Jedna z nejhorších rad vůbec. Dotyčný to s vámi možná myslí dobře, ale ochudili byste se o jeden z největších zážitků na celém výletu. Zvlášť v asijských zemích jsou pouliční stánky skvělým a levným zdrojem pro občerstvení, a navíc tady pořídíte parádně barevné fotky.

Jasně, po jídle vám může být špatně, to se ale může stát i po večeři v luxusní restauraci. Pokud se vám chlápek s nudlemi nepozdává, popojděte prostě jinam, kde jídlo vypadá čerstvě a stánkař nemá v pokrmu ponořené ruce.

 

6. Vezmi si hodně oblečení, nemusíš pak prát

To platí možná, když odjíždíte na čtrnáct dní na kolej a špinavé prádlo potom odvezete k rodičům. Při dlouhodobém cestování jasně platí – méně je více. Pokud jedete do teplejších zemí, není co řešit: oblečení schne rychle. Můžete si ho buď přeprat sami, anebo nechat vyprat za opravdu malý peníz.

Méně oblečení a bot – méně bolesti zad z těžké krosny. A to nejlepší? Až narazíte na super levné kousky oblečení, které doma neseženete, nemusíte přemýšlet o prostoru v batohu.

 

7. Cestovní pojištění nepotřebuješ

Nejhorší cestovatelská rada všech dob . To, že váš kamarád projezdil svět bez pojištění, a měl štěstí, je jedna věc. To, že vás chytnou zuby v Brazílii a místo na další dovolenou budete šetřit na splácení ošetření, je věc druhá. Neriskujte, na cestách jedete sami na sebe.

Cestovní pojištění, které kombinuje zdravotní pojištění, úrazové pojištění a pojištění za způsobení škody, je základem, pokud chcete cestovat zodpovědně a bez starostí. V ceně je asistence 24/7, tlumočnické služby a převoz sanitkou.

Chcete vyzkoušet surfování či jedete lyžovat do Alp? Nezapomeňte se připojistit na adrenalinové sporty – je to pár desítek korun denně navíc, které vám můžou zachránit život i peněženku.