Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Děti - chování, zdraví, různé Oční vady dětí - krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost, šilhavost

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Oční vady dětí - krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost, šilhavost Email
Pondělí, 23. září 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4371x

ocni-vady-deti-kratkozrakost-dalekozrakost-tupozrakost-silhavostZačal nový školní rok a tisíce dětí se poprvé vypraví do škol a školek. A právě tady se může zjistit, že dítě špatně vidí. Jak se vlastně dají zjistit oční vady u dětí a jak se dají nejlépe řešit? Pokud získáte podezření, že dítě špatně vidí a něco není v pořádku, vše konzultujte s pediatrem.

___

___

Ostatně ten se na oči a zrak zcela jistě zaměřuje při každé preventivní prohlídce a v případě potřeby vás odešle na další vyšetření ke specialistovi. Očního lékaře byste měli v každém případě navštívit, jakmile pozorujete šilhání, nepřirozené sklonění hlavy dítěte, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, velmi rychlou únavu dítěte při práci vyžadující pohled zblízka apod.

 

Nejčastější problémy se zrakem u dětí - krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost a šilhavost

K nejčastějším očním vadám u dětí patří krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost a šilhavost. Při dalekozrakosti dítě špatně rozeznává předměty ve své blízkosti, takže si knížky a obrázky přikládá blízko k očím. Často jsou děti rychle unavené a mohou si stěžovat na bolesti hlavy. Krátkozrakosti si nemusíte vůbec všimnout, často dítě neomezuje a projeví se, když dítě ve škole nevidí na tabuli. Obě tyto vady lze řešit celkem jednoduše - brýlemi.

 

Možné komplikace

Šilhavost není jen estetický problém, ale může být spojena i s refrakční vadou a tupozrakostí. Tupozrakost vzniká při šilhání, jednostranné dioptrické vadě, vrozeném šedém  zákalu a dalších očních chorobách. Obraz z postiženého oka je vnímán matně a méně ostře. Porucha většinou vzniká v prvních osmi letech života a jen v tomto období je šance na úplnou nápravu. Proto je nezbytné při sebemenším podezření nechat děti vyšetřit a léčbu zahájit co nejdříve. Pokud šilhání u dětí nevyřeší speciální brýle, lze je odstranit operativně. Dnes kliniky disponují takovým technickým vybavením a metodami, že jsou možné i opakované operace. Děti se operují od 10 let.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny