Náhodné stránky webu
- (17.08.2016) Jak se projevuje syndrom diabetické nohy, diabetická noha - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina
- (01.03.2014) Dohoda o ukončení pracovního poměru - vzor ke stažení online zdarma
- (13.03.2012) Stomatologie, bolesti zubů a Ibuprofen, Ibalgin, Brufen - informace, studie
- (10.01.2012) Operace rakoviny prsu, mastektomie - video, animace
- (15.09.2016) Samovyšetření varlat - postup, návod, informace
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Oční vady dětí - krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost, šilhavost |
![]() |
Pondělí, 23. září 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4371x |
___ ___ Ostatně ten se na oči a zrak zcela jistě zaměřuje při každé preventivní prohlídce a v případě potřeby vás odešle na další vyšetření ke specialistovi. Očního lékaře byste měli v každém případě navštívit, jakmile pozorujete šilhání, nepřirozené sklonění hlavy dítěte, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, velmi rychlou únavu dítěte při práci vyžadující pohled zblízka apod.
Nejčastější problémy se zrakem u dětí - krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost a šilhavostK nejčastějším očním vadám u dětí patří krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost a šilhavost. Při dalekozrakosti dítě špatně rozeznává předměty ve své blízkosti, takže si knížky a obrázky přikládá blízko k očím. Často jsou děti rychle unavené a mohou si stěžovat na bolesti hlavy. Krátkozrakosti si nemusíte vůbec všimnout, často dítě neomezuje a projeví se, když dítě ve škole nevidí na tabuli. Obě tyto vady lze řešit celkem jednoduše - brýlemi.
Možné komplikaceŠilhavost není jen estetický problém, ale může být spojena i s refrakční vadou a tupozrakostí. Tupozrakost vzniká při šilhání, jednostranné dioptrické vadě, vrozeném šedém zákalu a dalších očních chorobách. Obraz z postiženého oka je vnímán matně a méně ostře. Porucha většinou vzniká v prvních osmi letech života a jen v tomto období je šance na úplnou nápravu. Proto je nezbytné při sebemenším podezření nechat děti vyšetřit a léčbu zahájit co nejdříve. Pokud šilhání u dětí nevyřeší speciální brýle, lze je odstranit operativně. Dnes kliniky disponují takovým technickým vybavením a metodami, že jsou možné i opakované operace. Děti se operují od 10 let. |