Dobré odpoledne, dnes je pátek 4.10.2024, svátek slaví František, zítra Eliška.

Jak vybrat chůvu pro dítě a na co si dát pozor - tipy, rady

jak-vybrat-chuvu-pro-dite-a-na-co-si-dat-pozor-tipy-rady

jak-vybrat-chuvu-pro-dite-a-na-co-si-dat-pozor-tipy-rady
Mnozí zaměstnaní rodiče se bez paní na hlídání neobejdou. Jak najít tu pravou? ožná také řešíte, co dělat, když nemůže máma ani táta zůstat na rodičovské dovolené, ať z důvodu finančního, nebo nechtějí přerušit kariéru. Jenže jesle, školky školky jsou plné, jedna babička pracuje, druhá bydlí daleko... Pak se nabízí řešení - chůva. Využijí ji i rodiče mladších školáků, kteří časově nezvládají doprovázet svoje drobečky na kroužky.

___

___

Paní na hlídání je sice finančně náročnější (hodinová sazba se pohybuje kolem sta korun), ale je to dobrá investice v zájmu pohody vlastního drobečka i vašeho klidu.

 

Kde najít chůvu pro dítě?

Nabízí se víc variant. Chůvu můžete najít přes inzerát, pomocí specializované agentury anebo se poptat maminek, s nimiž se potkáváte na pískovišti či na procházce v parku, jestli by vám nemohly někoho doporučit. Poslední možnost se odborníkům zamlouvá jednoznačně nejvíc. Je pravda, že každá rodina je individuální a o chůvě má jinou představu, ale vždycky je vhodnější svěřit dítě chůvě, která je už prověřená a má dobré reference od předchozích klientů.

Než si rodiče pozvou potenciální adeptku, měli by si nejprve rozmyslet, co od ní očekávají. Preferovali by zkušenou a starší chůvu, nebo naopak mladou slečnu, která bude aktivně vymýšlet program pro dítě? Anebo by jim více vyhovovala maminka, která je na mateřské dovolené a přibrala by jejich dítko? Budou chtít rodiče po chůvě jen hlídání dítěte, nebo i úklid bytu, žehlení či vaření?
Je také potřeba uvědomit si, že chůva bude téměř dalším členem vaší rodiny, takže výběr by měl být pečlivý.Vyhraďte si na něj proto dostatek času.

 

Příznivé signály

  • Nikdo vám neporadí recept,jak na první pohled rozeznat superchůvu. Existují však doporučení, jimiž se rodiče mohou řídit a poznat, zda před nimi sedí vhodná kandidátka. 
  • První setkání: Mělo by proběhnout formou seznámení u vás doma. Už při úvo,dním oťukávání získ~te z chůvy určitý pocit - je vám sympatická, nebo není? Snaží se s dítětem skamarádit, anebo se mu nevěnuje? To všechno vám pomůže při vytváření si obrazu o uchazečce.
  • Zájem o dítě: Všímejte si, zda si chůva zjišťuje důležité informace o dítěti. (Co má a nemá rádo, jeho záliby, rituály, jak usíná ...) Měla by se chtít seznámit s bytem a místy důležitými pro denní režim kluka či holčičky.
  • Seznámení: Zkušená chůva zná metody, jak dítě zaujmout (někdy stačí i obyčejný maňásek k odbourání ostychu). Jakákoli nápaditost ze strany ,,hlídačky" je výrazné plus.
  • Program: Zjistěte, zda má chůva představu, co bude s dítětem celý den dělat. (Když bude hezky, budou chodit ven? Co podniknou při špatném počasí...)

 

Zpětná vazba

Adeptka, která vyhovuje představám rodičů, ale nemusí sedět potomkovi. Dítě předškolního věku vám své pocity sdělí, ale s ročním batoletem je to trochu komplikovanější. Avšak i mrňousek může dát rodičům mímoslovní zpětnou vazbu. Když chůva přijde, směje se na ni, nebo pláče? Když se vrátíte z práce, má dobrou náladu, či je spíš apatické? Dejte na šestý smysl. Svoje dítě znáte nejlépe. Najít skutečně dobrou paní na hlídání není snadné. Ale pokud si dáte na výběru záležet, určitě ji dříve nebo později objevíte a získáte v ní příjemné obohacení pro celou rodinu.

 

Tipy a rady k výběru chůvy:

  • Než chůva začne sama hlídat vaše dítko, seznamte ji s požadavky, které na ni máte. Také je důležité obeznámit ji se zdravotním stavem dítěte - je na něco alergické, bere nějaké léky.
  • První hlídání by mělo probíhat kratší dobu a postupně čas prodlužovat. Hodně záleží na povaze dítěte. Některé si na chůvu zvykne hned a na některého mrňouska se musí pomaleji.
  • Rodič by měl dítěti vysvětlit, proč odchází.
  • Je-Ii dítě fixované na matku, zkuste si s ním vytvořit odchodový rituál. Třeba mu maminka dá "pohlídat" svou věc (krém na Obličej, klíčenku ... ).
  • Neodjíždějte při prvním hlídání chůvou daleko, buďte na telefonu, ať vám může v případě potřeby kdykoli zavolat.
  • Nebojte se odejít, i když dítě pláče (většinou maminku jen "zkouŠí"). Dobrá chůva ho během chvilky uklidní a může vám hned zavolat (napsat SMS), že drobeček už nepláče.

 

Co na to psycholog?

Dítě získává dalšího důvěrníka Při hledání člověka (nemusí to být vždy žena), který by se mohl starat o dítě a nahrazovat mateřskou péči, je třeba mít na zřeteli několik faktorů: Jedním z nich je věk dítěte (iiné potřeby má dvouletý capart, jiné předškolák). Nutné je navázání vztahu dítěte s chůvou, aby bylo vytvořeno bezpečné prostředí. Chůva se stává dalším člověkem, kterého má dítě rádo. Rodiče by se s ní měli poznat, vyjasnit si očekávání s tím, že i vzájemná důvěra hraje významnou roli. Věk a zkušenosti chůvy ovlivňují interakci s dítětem. Nemá-Ii rodina babičky, pak ženy v .bábovskérn" věku mohou nahradit její péči. Mladší chůva bývá tvořivější, někdy i liberálnější.

Nemusí ale být jisté, že o dítě bude pečovat delší dobu, a tím je vystavováno nutnosti zvykat si na jiné lidi. Chůva v žádném případě není služka, pečuje jen o dítě.

 

PhDr. Václava Masárová, dětská psycholožka, Praha