Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Děti - chování, zdraví, různé Návod jak vychovat slušné děti - tipy, rady, doporučení psychologa

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Návod jak vychovat slušné děti - tipy, rady, doporučení psychologa Email
Čtvrtek, 26. prosinec 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4413x

navod-jak-vychovat-slusne-deti-tipy-rady-doporuceni-psychologaHolčička se jako dáma nenarodí a z kluka není hned gentleman. Záleží i na rodičích, jaké děti budou. Bohužel už nám nepřijde divné, když chlapec nedá ve dveřích přednost dívce a děvče mluví jako "dlaždič". Může za to výchova? Odpověď zní: "Samozřejmě ano."

___

___

Podílí se na utváření charakteru člověka víc, než si připouštíme. Přitom se zdá, že období filmů pro pamětníky s gentlemany a cudnými slečnami nenávratně skončilo. Čím to je, že některé dnešní děti nejsou uctivé, zdvořilé a roztomilé? 

 

Díte jě po rodičích

Kdehledat příčiny? Důležité  je uvědomit si, že ratolesti jsou naším zrcadlem. Opakují a napodobují to, rodiče a děti co vidí doma. Jestliže se tatínek jen povaluje na gauči, nemůže ze syna chtít sportovce, který svůj volný čas tráví na hřišti. Stejně tak kopíruje holčička chování své matky. Pokud její maminka doma všem "slouží" a ještě za to od muže dostane
vynadáno, může se stát, že až dívka dospěje, najde si partnera podobného svému otci a celý kolotoč se bude opakovat.

 

Model rodiny

Slušnému chování by se mělo dítě učit od útlého věku, a to příkladem rodičů. Možná si myslíte, že je zabrané do hry a neposlouchá vás, jak se s mužem hádáte či si nadáváte. Dítě však citlivěvnímá atmosféru kolem sebe. Jak chlapec, tak i děvčátko později mohou kopírovat model rodiny, v níž vyrůstali.
Slušnému chování by se mělo dítě učit od útlého věku, a to příkladem rodičů. Možná si myslíte, že je zabrané do hry a neposlouchá vás, jak se s mužem hádáte či si nadáváte. Dítě však citlivěvnímá atmosféru kolem sebe. Jak chlapec, tak i děvčátko později mohou kopírovat model rodiny, v níž vyrůstali.
Snažte se proto být dětem vzorem:

  • Buďte zdvořilí, používejte slova děkuji, prosím. Nezapomeňte být starostliví a plňte dané sliby.
  • Řiďte se zákony a dodržujte pravidla.
  • I vy se vyhýbejte špatným vzorům. Když narazíte na neúctu, poukažte na ni a dětem řekněte, co je na ní špatného.
  • Vždy buďte svým dítkám dobrým posluchačem.

 

Respekt

Důležité je dát dítěti najevo, že si ho vážíte. Nelžete, a když uděláte chybu, omluvte se. Důvěřujte mu, ale nechte ho, aby za své činy zodpovídalo. Když něco provede, buďte spravedliví a vyslechněte si i druhou stranu. A nejednejte ukvapeně.

 

Co na to psycholožka PhDr. Lubica Kurucová?

Jak naučit syna vážit si opačného pohlaví?

Dobrou metodou je vzor v chování otce, dědečka nebo jiného muže, který se nepodílí na výchově hocha. Výborné také je, pokud chlapec vidí, že otec podrží dveře dámě, přinese kytičku mamince, i když ta nemá zrovna svátek, pomůže jiné ženě s těžkou taškou ...
 Prototypem pro malého chlapce je rytíř z pohádky, jenž chrání princeznu. Gentlemanství je projevem rytířství a hlavně projevem mužnosti.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny