Dobré odpoledne, dnes je neděle 8.12.2024, svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav.

Kapesné pro dítě - ano nebo ne a v jaké výši by mělo být?

kapesne-pro-dite-ano-nebo-ne-a-v-jake-vysi-by-melo-byt

kapesne-pro-dite-ano-nebo-ne-a-v-jake-vysi-by-melo-byt
Dítě školou povinné, které u sebe nikdy nemá ani korunu, si může před svými vrstevníky připadat jako outsider. Jak tedy máme přistupovat ke kapesnému - dávat, nebo nedávat? A pokud ano, jak od kdy a jak poznat tu správnou míru? Jinak řečeno jak vysoké kapesné by se dětem mělo dávat?

___
___


Dnešní děti mají stejně jako my své každodenní potřeby i záliby, které mnohdy vyžadují větší či menší finanční investici. Tvářit se, že se nás to netýká, není prakticky možné. Vzhledem k tomu, že se svými dětmi - zvláště s těmi staršími - nemůžeme všude chodit a platit všechno za ně, ocitneme se my rodiče zákonitě dříve nebo později před otázkou kapesného.

 

Kdy začít dávat kapené? Ještě ne nebo už ano?

S kapesným můžeme začít v okamžiku, kdy dítě začne vnímat hodnotu peněz. Klidně tedy i v předškolním věku. Jeho výše by ale samozřejmě měla věku odpovídat - od korun či desetikorun pro předškoláky po stokoruny, případně tisícikoruny pro dospívající a dospělé studenty. Je důležité co všechno si dítě bude z darovaných peněz hradit. Pokud chceme, aby si z nich platilo obědy, jízdné či různé kroužky, musí být částka pochopitelně vyšší, než u kapesného jen "na zmrzlinu". Kapesné také dítěti můžeme pro jeho lepší orientaci rozdělit na dvě části - na nutné výdaje a na zábavu.
Jeho celková výše závisí na mnoha faktorech, jako jsou například konkrétní potřeby dítěte, finanční možnosti rodičů či jejich postoj k výchově. Psychologové nicméně doporučují, aby výše kapesného vašeho dítěte zhruba odpovídala průměrné částce, kterou dostávají od rodičů jeho vrstevníci.

 

Stanovte jasná pravidla

Aby nedocházelo ke konfliktům plynoucím z neurčitosti vašeho "finančního vztahu" s dětmi, stanovte si společně hned na začátku jasná pravidla. Vy i vaše dítě byste tedy měli mít jasno v tom, jak vysoké bude kapesné a kdy se bude vyplácet, co vše z něj bude nutné nebo možné hradit a podobně. Každé změně těchto pravidel by pak měl opět předcházet rozhovor. Když vidíte, že dítě s penězi nakládá zodpovědně, můžete mu občas neplánovaně "přilepšit" - zaplatit mu třeba lístek na koncert jeho oblíbené kapely nebo mu doplatit zbývající částku na nákup vysněné věci, na niž si z kapesného vytrvale šetří.

 

Nauč se hospodařit

Existují dospělí lidé, kteří neumějí hospodařit s penězi a pravidelně s nimi nevycházejí. Důvod je většinou ten, že je to v dětství nikdo nenaučil. Kapesné má tudíž i další rozměr než jen uspokojování finančních potřeb dětí, a to edukativní - s jeho pomocí můžeme děti naučit hospodařit s penězi. Podle některých odborníků je proto lepší dávat dětem kapesné zpočátku jednou týdně a teprve časem tento horizont protáhnout na "standardní" měsíc. Není také na škodu mít aspoň základní přehled o tom, za co dítě své peníze utrácí - jestli ale po dítěti budete chtít pravidelná měsíční vyúčtování, nebo se prostě jen občas zeptáte, záleží pouze na vás. Důležitější než konkrétní výše kapesného a podmínky jeho utrácení je totiž dobrý vztah rodičů a jejich dětí, založený na vzájemné důvěře a respektu.

 


Související článek: