Příjemnou noc, dnes je sobota 25.5.2024, svátek slaví Viola, zítra Filip.

Od kolika let dávat dítěti kapesné a jak vysoké má kapesné být

od-kolika-let-davat-detem-kapene-jak-vysoke-kapesne
od-kolika-let-davat-detem-kapene-jak-vysoke-kapesne
Mají rodiče dítěti přilepšit z rodinného rozpočtu? Pokud ano, od jakého věku mu peníze dávat a kolik? Přemýšlíte, zda je vhodné, abyste své ratolesti přispívali nějakou částkou, ale nevíte, jestli je to výchovné? Nebo už jste naopak k pravidelné výplatě rozhodnuti, jenže se zase trápíte otázkou, kolik je "tak akorát" a od jakého věku byste dítěti měli peníze dávat?
___
___


Žádná šablona na to neexistuje. Rozhodnutí zůstane pouze na vás. Způsobů máte několik a záleží na zvyklostech ve vaší rodině, na vašich možnostech či na povaze vašeho dítka, k jaké variantě se nakonec přikloníte.

  • Můžete mu poskytnout pravidelnou, předem domluvenou sumu, jež bude ve stále stejné výši a kterou od vás obdrží v přesně určeném termínu. Až dospěje do studentských let klidně mu můžete peníze posílat na jeho účet. Odpadne tak starost myslet na výplatu a shánět každý měsíc potřebnou hotovost. Dítě se zase naučí bezhotovostnímu styku.
  • Domluvíte se, že dostane peníze vždy, když je bude aktuálně potřebovat.
  • Uzavřete spolu dohodu, že mu vyplatíte odměnu za něco konkrétního (například za prospěch nebo za pomoc v domácnosti). Částka za jednotlivé úkony (nebo za známky) by pak měla být přesně stanovena. Například: za jedničku 10 Kč, za dvojku 5 Kč, za pětku pak 10 Kč vrátit, za čtyřku vrátit 5 Kč. Za poznámku minus 20 Kč.
  • U prací vypište seznam těch, které chcete honorovat. Třeba uklízení nádobí z myčky 5 Kč, vynesení odpadků 5 Kč, vyčištění bot - za každý pár 7 Kč.

od-kolika-let-davat-detem-kapene-jak-vysoke-kapesne-2
od-kolika-let-davat-detem-kapene-jak-vysoke-kapesne-2
Kapesné začněte dávat od první třídy základní školy

Odborníci se shodují, že kapesné by se mělo zavést nejdříve u pěti či šestiletých dětí. Ty už umějí počítat a také mají představu, co to jsou peníze. Začněte s nižší částkou, a pokud se rozhodnete dávat klasické kapesné, vyplácejte korunky častěji, třeba jednou týdně. Jak  dítě poroste, můžete sumu úměrně navyšovat a zároveň interval výplaty prodlužovat.

Za co dítě peníze utratí - kontrolovat nebo ne?

Další otázkou, kterou se rodiče zabývají, je kontrola, za co dítě peníze utratilo. Kontrolovat je nebo ne? Odborníci na dětskou duši radí nekontrolovat. Pokud máte s dítětem hodně přátelský vztah, můžete si o útratě povídat, radit mu, určitě byste však neměli striktně hlídat, kam korunky mizejí. Samozřejmě že pokud si za ně dítko kupuje cigarety, není to správné. Problém ale není v kapesném, ale v kouření cigaret samotném. Je užitečné hned na začátku "smlouvy" s potomkem probrat, na co mu peníze dáváte a co dál budete hradit ze svého vy. Měl by mít peníze na své zájmy, koníčky a radosti, neměl by mít povinnost kupovat si z nich obědy, tramvajenku nebo hradit mobil.


Kapesné raději dobrovolně než aby se peníze ztrácely z peněženky

Někteří rodiče říkají, že je lepší stanovit si jasná pravidla a dítěti nějaký obnos dát, než později zjistit, že se jim ztrácejí drobné peníze z peněženky. Jiní argumentují, že se mohou "ztrácet", i když se kapesné vyplácí. Tvrdí, že existuje spousta dětí, jež finance  nedostávaly vůbec, a přesto  si nemyslí, že by jim to nějak uškodilo. V každém případě je dobré si tohle vše ujasnit se svým dítětem, a to formou dialogu, ne rozkazu.


Co na to psycholožka?

PHDr. Dagmar Jílková, psycholožka

Preferuji výrazně individuální přístup, vyplývající ze způsobu života rodiny. Optimální je skloubení rozumných potřeb a nároků s případnými odměnami za nadstandardní pomoc např. v domácnosti, a to bez striktních částek a termínů. Ne vždy to však takto funguje, zvláště v neúplných rodinách, kdy jsou možnosti "dobrovolného" systému značně limitované. Vždy pak platí - nepřehánět ani jedním směrem a být spravedliví mezi sourozenci.