Dobrý večer, dnes je sobota 22.6.2024, svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka.

Tloustnutí dětí ze sladkých nápojů, pití může způsobit obezitu

tloustnuti-deti-ze-sladkych-napoju-piti-muze-zpusobit-obezitu
tloustnuti-deti-ze-sladkych-napoju-piti-muze-zpusobit-obezitu
Už jste slyšeli výrok: "Nepij, budeš tlustý/á"? Ne? Chyba! Odborníci ohledně nadváhy dětí bijí na poplach. Důležité je nejen, co naše ratolesti jedí, ale i co pijí. Nápoje jsou totiž jednou z hlavních příčin nadváhy. Není divu, vždyť dětský organismus potřebuje víc tekutin než dospělý. Mladší školáci by měli vypít asi 1,8 litru denně, starší školáci zhruba 2,2 litru.
___
___


V horku a při sportování i o litr víc. A když jsou děti zvyklé na přeslazené nápoje, dostanou do sebe ohromné množství cukru a přibývají na váze, i když jinak jedí zdravě. Vždyť v litru sladké limonády je v průměru dvaadvacet kostek cukru! A v jediné láhvi coly dokonce 40 kostek. A to už je pořádná kalorická bomba. Co dětem ale nabídnout jiného? Vždyť právě děti dávají přednost sladkým nápojům.

Ideální pití pro děti: stolní voda, ovocné čaje, ředěné džusy a minerálka

Nejspíš se jim to zpočátku nebude líbit, ale brzy zjistí, že takto zaženou žízeň mnohem účinněji než slazenými nápoji, které žízeň spíše zvyšují. Rodiče, mějte na paměti, že dobrý pitný režim, tedy to, co vaše děti pijí a kolik toho vypijí, se podepisuje nejen na jejich váze, ale i na zdraví, obranyschopnosti organismu a také na výkonnosti. Pokud tělo ztratí 6 % vody, tělesný i duševní výkon poklesne o celých 30 %. Zejména teď o různých svátcích (Vánoce, Velikonoce) na děti dohlédněte. Láhev sladkého nápoje denně v kombinaci s cukrovím by je mohla výrazně zakulatit.


Jak děti odnaučit pít sladké nápoje:

  • Přírodní džusy řeďte (v poměru 1:1). Budou jim chutnat stejně a snížíte obsah cukru.
  • Dávejte dětem do školy raději pití s sebou, nenechte je nakupovat pití ve školním bufetu. Pokud nechcete, aby dítě tahtalo v batohu přítěž, můžete mu dát do batohu jen PET lahev se sirupem a dítě si zbytek dolije vodou ve škole.
  • Nenechte děti nakupovat v automatech na nápoje
  • Naučte děti pít neslazený nebo jen mírně medem slazený čaj. Pokud ho nepřelouhujete, má i černý čaj jemně nasládlou chuť.
  • Jděte příkladem. Děti se domácímu nesladkému režimu snadněji přizpůsobí.

 

tloustnuti-deti-ze-sladkych-napoju-piti-muze-zpusobit-obezitu

tloustnuti-deti-ze-sladkych-napoju-piti-muze-zpusobit-obezitu