Dobrý podvečer, dnes je pondělí 20.5.2024, svátek slaví Zbyšek, zítra Monika.

Jak vybrat kočárek pro první miminko, dítě - rady, tipy

jak-vybat-kocarek-pro-prvni-miminko-dite-mimino-rady-tipy-navod-postup

jak-vybat-kocarek-pro-prvni-miminko-dite-mimino-rady-tipy-navod-postup
S příchodem prvního miminka do rodiny čeká na rodiče řada milých povinností. Jednou z nich je pořízení kočárku. Výběr kočárku může být beze sporu věc zábavná, avšak je dobré předem vědět, jaké parametry by měl splňovat a na co si při výběru dát největší pozor.

___
___Jak vybrat kočárek - rady, tipy, návod

Hluboký nebo kombinovaný kočárek?

První věc, kterou by si budoucí rodiče měli rozmyslet, je typ kočárku. Na začátku se rozhodně neobejdete bez hluboké korby, kde může miminko pohodlně a zdravě spát a odpočívat. Máte možnost pořídit si buď samostatný a prostorný hluboký kočárek, který vám bude sloužit prvních 12 měsíců, nebo můžete zvolit kočárek kombinovaný, který upotřebíte celé 2-3 roky, než dítě začne zcela samostatně chodit.

Výhoda kombinovaných kočárků spočívá především ve funkci 3 v 1. Kromě hluboké korby či vložené tašky s pevným dnem je součástí kombinace také sportovní verze, kterou oceníte zhruba po prvním půlroce, kdy děti začínají samy sedět. Další výhodou kombinovaných kočárků je jejich kompatibilita s prvními dětskými auto sedačkami, tzv. vajíčky, a to buď s použitím speciálních adaptérů, nebo i bez nich. Navazujícím kočárkem na klasickou a samostatnou hlubokou variantu je pak kočárek sportovní, který lze začít použivat zhruba od osmého měsíce věku dítěte a vydrží mu zhruba další dva roky. Variantou sportovního kočárku jsou "golfové hole", které jsou díky skladnosti a lehkosti ideálním doplňkovým kočárkem do městského prostředí a na kratší vzdálenosti po zpevněném terénu. Samozřejmostí v sortimentu jsou pak i kočárky pro dvojčata.


Ve městě sejezdí jinak než na venkově

Dalším kritériem, které by při výběru mělo být zohledněno, je počet a typ koleček kočárku.

Tříkolky jsou vhodné spíše do městského prostředí - v terénu a na nezpevněných cestách za městem mohou být méně stabilní až nespolehlivé.

Maminky, které pobývají spíše v přírodě a rády vyjíždějí na delší procházky do lesa, by proto určitě měly raději volit klasické a ověřené čtyřkolky.

 

Typy koleček

Od prostředí, ve kterém se rodina s kočárkem pohybuje nejčastěji, se odvíjí i správná volba typu koleček. Malá, tvrdá i a umělohmotná kolečka se hodí na zpevněné a udržované cesty, se kterými se setkáme nejčastěji ve městech.

Do terénu a vesnického prostředí jsou lepší kolečka větší anebo alespoň kombinovaná.


Co se hodí vědět o kočárcích

  • Hluboký kočárek je vhodný do doby, než dítě začne samostatně sedět
  • Kritériem jsou rozměry a skladnost kočárku. Myslete na to, pokud máte úzké vchodové dveře nebo musíte používat výtah.
  • Pozornost byste měli věnovat i brzdám. Ruční brzdy oceníte především, pokud rádi jezdíte na bruslích.
  • Rukojeť by měla být výškově nastavitelná.
  • Dávejte přednost snímatelnému potahu, který se dá prát.
  • Myslete také na úložný prostor. Pod kočárek by se měla vejít taška se základním nákupem.