Dobré odpoledne, dnes je pondělí 24.6.2024, svátek slaví Jan, zítra Ivan.

Jak naučit dítě uklízet pokoj bez napětí a stresu

vychova-ditete-k-uklidu-a-poradku-navod-postup-tipy-rady-triky-4Máme vést chlapečky k úklidu stejně pečlivě jako holčičky? Samozřejmě! Jak by bylo přúernné, kdyby nás druhá polovička doma občas zastoupila. Chce to jen, aby muž byl k pomoci v domácnosti veden odmala a nepovažoval určité práce za typicky ženské. Odkdy tedy učit děti úklidu? Čím dříve, tím lépe!
___
___


vychova-ditete-k-uklidu-a-poradku-navod-postup-tipy-rady-trikyRoční dítě se zájmem pozoruje maminku, jak stele, a samo ručičkami napodobí uhlazení peřiny. Právě tomuto období je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost, neboť je příhodné k nenásilnému přivykání dítěte na účast při úklidu. Dvouletý chlapeček vám jistě (s vaším dozorem) rád pomůže třeba naklepat maso, vysát prach nebo dát prádlo do pračky. Sice budete muset prokázat notnou dávku trpělivosti, ale potomka tak daleko lépe připravíte do života. Velmi důležité ve výchově malého dítěte je nedělit práce na výhradně mužské a ženské. Jestližeje dnešní žena schopna zajet do autoservisu, proč by dcera nemohla pomoci vymalovat a syn připravit večeři?

Tři cesty jak dítě vychovat k pořádku

Co dělat, aby si naše dítě vytvořilo k pořádku kladný vztah?
1. Asertivní komunikace.

Není dobré používat formulace jako: "Nikdy po sobě nic neuklidíš!" Zkuste raději ovládnout své rozladění a výtku zkonkrétnit: "Honzíku, nelíbíse mi, že máš v pokojíčku nepořádek, vyhoď, prosím tě, tyhle papíry do koše."
Přesně formulujte, co po synkovi chcete, například: "autíčka ulož do krabice, medvěda na postýlku." Ke správně podávané kritice bychom měli užívat celou škálu vyjádření vlastních pocitů, například: "Vadí mi, když ... ", "Nelíbísemi, že ... ", "Zlobí mě, když děláš ... "
Druhou částí správně podané kritiky je žádost o nápravu. Je třeba jasně a pozitivně vyjádřit, co chceme, aby dítě udělalo. Tedy například: "Ondro, vadí mi, když tady pohazuješ ponožky, odnes je, prosím, do koše na prádlo." Správně podaná asertivní kritika tedy obsahuje
vyjádření, co nám vadí, a žádost o nápravu obsalhující slovo prosím. Poté má následovat pochvala: "Prima, Honzíku, to se mi líbí,jak jsi to hezky vyhodil."

vychova-ditete-k-uklidu-a-poradku-navod-postup-tipy-rady-triky-22. Práce ve formě hry.

Vymyslete nějaký vtipný scénář úklidu. Možností je mnoho, zapojte svou fantazii. Úklid hrou je dobré kombinovat se správnou motivací. Napřkíad: "Půjdeme ven, jakmile posbíráš stavebnici." nebo "Za deset minut začíná tvoje oblíbená kreslená pohádka, máš tak akorát čas na to uložit do krabice všechny svoje hračky."

3. Pravidelnost!

Úklid a pomoc mamince s chodem domácnosti by se měly stát každodenní činností. Tipy a triky pro rodiče.

Zatoulané kostky.
Vyprávějte dětem následující příběh: "Hračky zlobily a rozutekly se po pokoji. Chtěly by se vrátit na své místo, ale nevědí kam. Pomůžeš jim?" Ospalé hračky.

Navrhněte napříKlad uložit ke spánku všechna malá autíčka do modré plastikové krabice, která bude jejich pokojíčkem, a zvířátka třeba do zelené krabice.

Soutěžení.

Vezměte budik nebo prostě jen počítejte a vyzvěte dítě ke hře: "Jestli dokážeš uklidit stavebnici, než zazvoní, tak jsi vyhrál!"
"Asi bys nedovedl uklidit všechny hračky, než napočítám do padesáti, že ne?" Na takovou hru dítě jistě přistoupí rádo.

 

vychova-ditete-k-uklidu-a-poradku-navod-postup-tipy-rady-triky-3