Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Modrá orchidej, jak obarvit orchidej aby byla modrá

modra-orchidej-jak-obarvit-orchidej-aby-byla-modra

modra-orchidej-jak-obarvit-orchidej-aby-byla-modra

Každý z nás si jistě v květinářství všimne nádherné modré orchideje, která nás upoutá svým netradičním zářivě modrým vzhledem. Nejedná se však o žádný nový druh ani křížence, je to naše stará známá Phalaenopsis, jejíž barva není přírodní a po odkvetení již nikdy modře oslňovat nebude.

___

___

Jak vypěstovat modrou orchidej

Podle společnosti, která tuto orchidej produkuje, se jedná o výsledek patentovaného procesu, kdy se do stonku bílé orchideje pomocí infuze vpouští speciální barvivo. Rostlina tedy není od přírody modrá nebo obarvená např. postřikem, ale dle sdělení výrobce se pomocí injekce do báze stonku vpouští modré barvivo, které přirozeným transportem stoupá do ještě nevyvinutých poupat.


Jak pečovat o modrou orchidej

O modrou orchidej se staráme naprosto stejně jako o každou jinou. Umísťujeme ji tedy na světlém a teplém místě pod nepřímým slunečním světlem. Mají rády vlhké prostředí, ale je třeba dávat pozor, aby se přiliš nepřelily při zalévání. Rostlina by měla mít dost času dobře vyschnout mezi zálévaními. Někteří pěstitelé je pěstují v jedlové nebo dřevěné kůře popřípadě v kokosové drti.

Když modrou orchidej pěstujete ve spravných podmínkách, může vám pravidelně znovu vykvétat po dlouhá léta. Je ale důležité si uvědomit, že jakmile modrý květ jednou odkvete, tak další květy už nebudou modré, ale bílé. Barvivo je totiž pro rostlinu nepřirozená látka, kterou postupně ze svého systému odfiltruje (spotřebuje do květů) a květu se tím pádem navrátí jeho původní,tedy bílá barva.


Obarvení, barvení orchideje doma - postup, návod, jde to vůbec?

NE! Proces barvení je totiž tak složitý a technicky náročný a používá se při něm barvivo speciálně vyvinuté jen k tomuto účelu, že by se domácí pěstitelé neměli o to sami pokoušet. Nefunguje ani modrá skalice, ani potravinářské barvivo, ani inkoust, ani nic jiného! Jak již bylo řečeno, barvivo se injekcí vstřikuje do báze stonku, a to již v nejranější fázi květních pupenů. Proto zalévaním květiny jakoukoliv modrou barvou, nikdy nedocílíte modrých květů. V lepším případě pouze nezdravě namodralých listů.

 


 semena ► cena ► prodej ► vanda ► pestovat ► vypestovat ► prodám ► cena