To, co nás doma ze vzduchu nejvíc ohrožuje, je prach. Ke vzniku prachových částic přispívají svými výkaly domácí roztoči, jimž se daří zejména v bytovém textilu. Klima uvnitř budov ale poškozují také další nečistoty, jako jsou výpary z umělohmotného nábytku, chemických osvěžovačů vzduchu, spory plísní a všudypřítomné viry a bakterie. Naštěstí se jim můžete velmi účinně bránit.
___
___
ČISTIČKY VZDUCHU
Čističky vzduchu, které zachytí většinu toxických látek z okolí, jsou dobrá volba, pokud máte doma alergika, astmatika, chronicky nemocného či kuřáka. Nejúčinnější jsou obvykle ty, které kombinují více filtračních stupňů; některé pracují také s technologií ionizace, která napomáhá v neutralizaci nečistot. Jiné čističky jsou vybaveny UV lampou, která hubí mikroorganismy, nebo uhlíkovým filtrem, jenž vstřebává případné toxické plynné látky a nežádoucí pachy. Většina čističek už má praktický indikátor zanesení filtru. Při výběru se zaměřte také na jejich spotřebu a hlučnost.
ZVLHČOVAČ VZDUCHU
Zvlhčovače vzduchu usnadňují dýchání a předcházejí zvýšené nemocnosti především v topné sezóně hlavně v místnostech, kde vlhkost vzduchu často klesá pod 40 %. Ty,které jsou vybavené tzv. hygrostatem, nejen měří vlhkost vzduchu v místnosti, ale lze u nich nastavit i požadovanou cílovou vlhkost - přístroj se pak automaticky zapíná a vypíná tak, aby vámi zvolenou vlhkost udržoval. Ultrazvukové zvlhčovače mají nízkou spotřebu elektřiny, a přitom jsou schopny dosahovat vysokého výkonu a nejsou hlučné - vydávají jen slabý šumivý zvuk. Mohou být vybaveny předehřevem vody. Zvlhčovače na principu teplé páry mírně ohřívají vzduch v místnosti a jsou téměř neslyšné, mají však nejvyšší spotřebu elektřiny. Zvlhčovače fungující na principu studeně páry mají nejnižší příkon elektrické energie ze všech typů a svou hlučností jsou srovnatelné s ultrazvukovými.
ODVLAHČOVAČ (VYSOUŠEČ) VZDUCHU
Odvlhčovač nebo-li vysoušeč vzduchu pojímá vlhký vzduch pomocí ventilátoru, uvnitř ho ochladí a vlhkost z něj zkondenzuje a steče do nádoby. Následně vysoušeč vzduch ohřeje a vrátí zpět do místnosti. Přesušení místnosti se však bát nemusíte, odvlhčovače sníží poměr vlhkosti ve vzduchu maximálně na 40 %.
AKTIVNÍ INTERIÉROVÉ NÁTĚRY
Tyto typy nátěrů mohou velmi významě přispět ke kvalitě vzduchu u vás doma. Aktivní složkou těchto speciálních barev je většinou oxid stříbra nebo oxid titaničitý. A jak aktivní nanostěna funguje? Je aktivována slunečním světlem,tedy ultrafialovým zářením. Pak dokáže ze vzduchu odstranit většinu škodlivin typu virů a bakterií, plísní, karcinogenní látky, a dokonce i zápachy. Pokud je u vás doma nedostatek slunečního záření, pomohou s aktivací nátěru UV lampy.
KVALITNÍ VYSAVAČ JE ZÁKLAD
Schopnost zadržovat alergeny a další jemné nečistoty je hlavním kritériem při pořizování výkonného vysavače. Je vcelku jedno, zda se rozhodnete pro sáčkový či bezsáčkový. Pokud ale zvolíte sáčkový, zaměřte se na účinnost filtrace sáčku — ty moderní využívají mnohavrstvou technologii a jsou schopny zachytit drtivou většinu mikroskopických nečistot. Velmi dobře tak zadržují i alergeny, jako jsou ty z roztočů, pylová zrnka nebo spory plísní. Pozornost také věnujte tomu, kterým směrem bude vysavač vyfukovat vzduch. Vždy by měl proudit směrem vzhůru od podlahy, aby nedocházelo k víření ještě nevysátých nečistot a nesnižoval se účinek vysávání. Nasávaný vzduch také nesmí ucházet škvírkami v konstrukci přístroje, ale vždy musí projít výstupním filtrem. Důležitá je i konstrukce hubice, která ovlivňuje schopnost sbírat prach z koberců i hladkých povrchů či bytových textilií. Pokud máte v rodině alergika, je vhodné využívat i speciální antibakteriální vysavač, a to především na postel, závěsy, sedací soupravy a tak dále. Používejte ho i na oblečení, které nosíte venku, protože tím odstraníte částečky pylu a bakterie.
NEDUSTE SE V NOCI
Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude začíná velký boj s roztoči. Při výběru matrace je vhodné přihlédnout k použitým materiálům. Ideální jsou ty přírodní, které jsou pro lidskou pokožku nejpřirozenější; jsou totiž přirozeně hypoalergenní, antibakteriální a odolné proti roztočům. Matrace z přírodních materiálů jsou zcela prodyšné, neblokují kožní dýchání a přispívají ke správné funkci lidského metabolismu. Lůžkoviny, které používáte, je dobré nechat vždy půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec je nezastýlat, aby mohly dýchat — přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Povlečení perte při teplotě nad 60 °C a měňte je nejméně jednou za 14 dnů, přikrývky a polštáře jednou za tři měsíce. Rám postele se snažte vybrat co nej jednodušší, aby prostor pro usazování prachu byl minimální.
AŤ NA VÁS NESEDÁ
Prach by se měl utírat každý den. Vždy postupujte shora dolů, aby prach nepadal na již utřená místa. Podle odborníků z profesionálních úklidových firem je nejlepší dobře vyždímaná švédská utěrka navlhčená v emulzi s čisticím prostředkem, dobrou službu udělá i hadr z mikrovlákna. Ovšem můžete využít i speciální vysavač, jehož součástí je patentovaná prachovka. Lux má v sobě speciální otvor, do kterého ji zasunete, a po zapnutí přístroje všechen prach i pavučiny odcházejí přímo do sáčku. Používáte-li prostředky proti prachu, nikdy je neaplikujte přímo na povrch, ale nastříkejte je na hadr, kterým prach stíráte. Zapomeňte na zametání podlah a míst pod nábytkem smetákem; tím jen zbytečně zvíříte prach a můžete začít znovu. Vysavač zvládne tuto práci mnohem lépe, a navíc s ním můžete vysát i záclony, závěsy, plyšové hračky, sedačky, potahované židle, křesla a samozřejmě koberce. Pokud ale dáváte přednost klasice, tedy kbelíku s vodou, vězte, že byste neměli používat příliš mokrý mop. Proto volte ty se speciálními ždímači, které se točí rychlostí okolo tisíce otáček za minutu a stačí sešlápnout pedál. V třásních pak nezůstane ani kapka navíc a dokonale vyždímaný mop s vaší podlahou udělá divy. Důležitá je samozřejmě i volba a dávkování čisticího prostředku. Parketám a dřevěným podlahám bohatě postačí přibližně jeden uzávěr, tedy deset mililitrů čistidla na litr vody. Na vinyl, laminát a linoleum byste měli dokonce použít jen poloviční množství, tedy pět mililitrů, a zapomeňte na horkou vodu: lepšího výsledku dosáhnete s vodou vlažnou.
ZELENÉ ČISTIČKY VZDUCHU
Rostliny jako filtry byly testovány v mnoha studiích a jejich účinek byl prokázán, takže kromě estetického hlediska vám poslouží i jako skvělé čističky vzduchu. Všechny rostliny obohacují vzduch kyslíkem a vlhkostí. Kromě vody odpařují do ovzduší i silice, které vzduch osvěžují a dezinfikují - při alergiích, astmatu i nachlazení je skvělý například eukalyptus. Nebezpečný formaldehyd dovede ze vzduchu odfiltrovat a zneškodnit filodendron, fíkus, scindapsus, zelenec, břečťan, ale i tak zvaný tchynin jazyk. Zelenec si navíc poradí se zplodinami plynových vařičů a s tabákovým kouřem.
JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT?
- Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti okny otevřenými dokořán po dobu pěti minut.
- V průběhu dne je ideální intenzivní krátké větrání zhruba každé dvě hodiny.
- Optimální je větrání okny otevřenými dokořán a tzv. křížem - přes protilehlá okna a dveře - i v místnostech přes chodbu.
- Doba větrání závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím kratšího času je potřeba.
- Pokud to jde, instalujte odvětrávání také do koupelny a kuchyně; v těchto místnostech větrejte častěji.