Dobré ráno, dnes je pondělí 7.10.2024, svátek slaví Justýna, zítra Věra.

Řezání obkladů vodním paprskem

 

Díky technologii řezání vodním paprskem se dá vytvořit prakticky jakýkoliv tvar. Navíc nejsou zapotřebí žádné šablony. Počítač vyřeže žádané tvary v absolutní kvalitě, bez zbytečných ztrát a s minimálním prořezem materiálu, stačí předložit grafický návrh. Technologii lze využít pro nepříliš tvrdé materiály, jako jsou různé materiály pěnové, izolační apod. U tvrdých a odolných materiálů se pak používá abrazivo, tzn., že do vysokotlakého vodního paprskuje ve směšovací komůrce přidáván abrazivní materiál podle toho, jaký materiál je řezán, protože každé abrazivo má v různých materiálech jiné řezné účinky. Lze řezat takové materiály, jako je například mramor, žula, pískovec, sklo, dlažba či obklady, a dále celou řadu kovových materiálů. Řezání vodním paprskem probíhá bez dotyku nástroje a materiálu, nedochází k tepelnému namáhání materiálu a ke vzniku vnitřního pnutí. Řezy je možné provádět v těsné blízkosti hran, a minimalizovat tak odpad, nedochází ke vzniku polétavého prachu. Jedinou větší nevýhodou je nevyhnutelný kontakt řezaného materiálu s vodou.
Víčko na sklenici, například u zavařeniny nebo kompotu, lehce uvolníme, pokud na ně položíme hadřík namočený do horké vody. Teplota plechové víčko zahřeje, to se roztáhne a pak můžeme sklenici již celkem lehce otevřít.
Semišové boty lehce vyčistíme směsí 200 ml vody a 25 ml jablečného octa. Vše smícháme, dáme do rozprašovače a boty zbavené hrubých nečistot tímto roztokem postříkáme. Necháme zaschnout a kartáčkem na semiš vykartáčujeme. Mastné skvrny se dají odstranit obyčejnou pryží, kterou používají naše děti ve škole na vymazání tužky.
Přípravky na odstraňování vodního kamene v pračce jsou příliš drahé. Můžeme si vypomoci, když po 10-12 pracích cyklech spustíme pračku bez prádla a do nádržky na prášek nalijeme 0,5 litru jablečného nebo ovocného octa. Po vypuštění vody vždy vyčistíme filtrační sítko pračky.
Pokud nechceme některé potraviny v kuchyni stále převažovat, postačí si zapamatovat jejich váhu na jedné polévkové lžíci. Například vrchovatá lžíce mouky váží 20 g, zatímco zarovnaná pouhých 15 gramů.
Zrcadla, lampičky, zasklené obrazy jsou vystaveny mouchám a objevují se na nich mušince. Abychom mouchy přelstili, musíme vědět, že moucha nesnáší česnek. Omyjeme sklo vodou, ve které bylo několik dní namočeno pár stroužků česneku. Rovněž se osvědčil způsob, kdy umyjeme skla hadříkem namočeným do lihu nebo do octa.
Doslova „pohlcovačem" vodního kamene je kefír, který jsme jinak neupotřebili nebo má již prošlou lhůtu spotřeby. Naneseme jej na příslušná místa na vaně nebo toaletě a necháme působit minimálně 10 minut. Pak místa důkladně pročistíme hadříkem - výsledek je předem zaručen.