Dobré ráno, dnes je sobota 13.4.2024, svátek slaví Aleš, zítra Vincenc.

Jaké osvětlení, svítidlo, světlo dát do kuchyně, obýváku, koupelny, dětského pokoje?

osvetleni_svitidlo_svetlo_kuchyne_obyvaci_pokoj_obyvak_loznice_chodba_koupelna_detsky_pokoj.jpgZákladním úkolem účelových svítidel je dosažení maximální provozní světelné účinnosti při prostorovém rozložení světelného toku, který je optimální pro daný účel. To znamená, že pro každý prostor a danou práci se hodí jiný typ svítidla, který musí současně splňovat určité požadavky.

___

Obývací pokoj

Místnost: závěsné svítidlo s rozptylným stínidlem, ve kterém jsou osazeny žárovky nebo kompaktní zářivky. Celkové osvětlení můžeme řešit rovněž jako nepřímé s lineárními zářivkami teple bílé barvy.

Lokálně: ke čtení, sledování televize nebo k osvětlení pracovního stolu se používají svítidla nástěnná, stojanová, případně s nastavitelnými rameny. Jako světelné zdroje lze použít žárovky nebo kompaktní zářivky.

 

Kuchyně

Místnost: lze řešit podobně jako v obývacím pokoji.

Lokálně: pracovní plocha kuchyňské linky je vhodné svítidlo se zářivkou barvy bílé nebo teple bílé.

K osvětlení jídelního stolu je možno doporučit stahovací svítidlo s kompaktní zářivkou.

 

Koupelna

Místnost: je možno zajistit stropním zářivkovým svítidlem s teple bílou barvou zářivek.

Světlo zrcadla je vhodné zajistit dvěma stejnými svítidly s kompaktní zářivkou, umístěnými symetricky po obou stranách zrcadla, nebo jedním svítidlem s lineární zářivkou, které osadíme nad zrcadlo tak, aby nás neoslňovalo.

 

Dětský pokoj

Při osvitu dětského pokoje se dělá nejvíce chyb. Jestliže má dítě nevhodné osvětlení pro svou činnost, má snahu se naklánět, kroutit a přesedávat tak, aby si samo zlepšilo podmínky vidění. Vadné osvětlení může být proto příčinou deformací páteře, bolesti hlavy, špatné nálady a zánětu spojivek.

Základem dětského pokoje je celkové osvětlení, které má svítit trvale při všech činnostech a se značnou intenzitou. Proto je nejvhodnější stropní zářivkové svítidlo s krytem a se zářivkami teple bílé barvy.

Pro místní osvětlení pracovního stolu je vhodné použít stolní nebo nástěnné svítidlo s pohyblivým ramenem, které umístíme z levé strany (pro leváky z pravé strany) s kompaktní zářivkou teple bílé barvy.

 

Ložnice

Pro celkové osvětlení a k vytvoření příjemné atmosféry pro odpočinek a uvolnění jsou vhodná svítidla smíšená, s dobrým cloněním zdroje světla.

Osvětlení u lůžka (např.pro čtení) vyřešíme stolním nebo nástěnným svítidlem.

 

Předsíň, hala, šatna

Místnost: zásadně celkové osvětlení stropním zářivkovým svítidlem.

Pokud vykonáváme v těchto prostorách i nějakou další speciální činnost, použijeme vhodné místní osvětlení.