Dobré ráno, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Rekonstrukce bytového jádra z umakartu - koupelna a WC - jak na to, postup, návod, rady.

rekonstrukce_koupelny_wc_z_umakartu.jpg

rekonstrukce_koupelny_wc_z_umakartu.jpg - rekonstrukce_koupelny_wc_z_umakartu.jpg
Nepohodu a úskalí bytového jádra z umakartu pamatují mnozí a leckdo se s umakartem v koupelně potýká dodnes. Proto jsou návody, rady a tipy, jak lze vylepšit nebo rekonstruovat umakartové bytové jádro, velmi žádané a populární.

___

___

umakartove_jadro_rekonstrukce.jpg
umakartove_jadro_rekonstrukce.jpg - umakartove_jadro_rekonstrukce.jpg
Umakrtové jádro v panelovém bytě - co s ním?

Zejména ten, kdo žije v panelákovém bytě nebo bydlel nějaký čas na vysokoškolských kolejích, zná  domov, který hyzdí  umakartové jádro. Umakart  je vlastně papír tvrzený umělou pryskyřicí a vrstvený lisováním. Kdysi tak velmi často používaná umakartová konstrukce představovala rychlé a levné řešení výstavby koupelen v hromadné výrobě bytů. Dnes na místo umakartu nastupují moderní stavební materiály, které nabídnou mnohem vyšší komfort i více možností, jak novou koupelnu zařídit. Co je důležité vědět, chcete-li přestavět bytové jádro, tedy podstatně zvýšit komfort svého bydlení?

Upravit jádro nebo jej vyzdít?

Plánujete-li přestavbu bytového jádra, nejprve se rozhodněte, zda bude vaše nová koupelna více méně kopírovat dosavadní rozvržení, nebo se bude jednat o  radikální proměnu, která zasáhne do dosavadního půdorysu bytu. Pouhá úprava či vylepšení umakartového jádra je samozřejmě levnější a časově nenáročná. Pokud se ale rozhodnete pro vyšší investici do kompletní rekonstrukce koupelny, je lepší svěřit práci do rukou profesionálů.

 

Jak provést kompletní rekonstrukci koupelny a vyzdění bytového jádra z umakartu

Rekonstrukce bytového jádra znamená vyzdění vnitřních stěn a jejich obklad keramickými dlaždicemi či mozaikou, spolu s výměnou podlahové krytiny. Následuje výměna a ukotvení  vany, umyvadla a toalety a napojení na rozvody vody a odpady. Před výstavbou nové koupelny se obvykle stará umakartová konstrukce bytového jádra odstraní. Je ale třeba mít na mysli, že vyzdění bytového jádra by měla předcházet konzultace s projektantem neb statikem, případně dokonce žádost o vydání stavebního povolení (pokud jde o zásah do nosných konstrukcí domu).

 

Chcete-li investovat méně, ale vylepšit svou koupelnu z umakartu

Ovšem chcete-li kupelnové jádro zatím ponechat konstrukčně původní, ale přesto jej vylepšit, upravit, zkrášlit a zkulturnit, je-li  jádro sice umakartové , ale není zplesnivělé , existuje i řešení s využitím obkladových desek nebo nátěru. Takový zásah nebude stát příliš mnoho peně, nebude trvat příliš dlouho a přinese značný efekt (alespoň po určitý čas), ale na druhou stranu nevyřeší například problém zprohýbané stěny jádra.

 

rekonstrukce_bytoveho_jadra_z_umakartu_koupelny_wc.jpg
rekonstrukce_bytoveho_jadra_z_umakartu_koupelny_wc.jpg - rekonstrukce_bytoveho_jadra_z_umakartu_koupelny_wc.jpg
Jak dlouho  bude rekonstrukce bytového jádra trvat a  kolik bude stát

Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci, rozhodně nečekejte, že bude taková přestavba hotová za dva dny. Podle rozsahu Nová koupelnarekonstrukce a počtu řemeslníků, kteří se jí budou věnovat, se může doba, kdy budete muset „bydlet na staveništi“ pohybovat přibližně mezi 5 a 10 dny. Cena je přirozeně také velmi variabilní (záleží na použitých materiálech, velikosti koupelny a mnoha dalších faktorech), nejčastěji se však pohybuje kolem 100 tisíc korun.

 

Je potřeba stavební povolení k rekonstrukci koupelny a WC

V určitých případech byste mohli potřebovat stavební povolení. Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu však není vyžadováno v případě stavebních úprav (tedy i rekonstrukce bytového jádra), pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost. To, zda bude nutné vyřídit pro rekonstrukci stavebního povolení a absolvovat   kolaudace, zjistíte na příslušném stavebním úřadě, případně by vám měla být schopna poradit stavební společnost, která bude přestavbu koupelny realizovat. Mnohé firmy v rámci svých služeb nabízí i pomoc s vyřízením případných nutných formalit.

 

TIP:

Skleněné police, nástěnné police, koupelnové police se hodí do kuchyně, koupelny, ale jejich praktičnost využijete v celém bytě. Ceny od 170Kč.

 


Zdroj:
svet-bydleni.cz