Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byt, dům, zahrada Jak správně větrat v zimě a v létě

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak správně větrat v zimě a v létě Email
Středa, 07. srpen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7349x

jak-spravne-vetrat-v-zime-a-letePřekvapivě málo lidí ví, jak správně větrat své obydlí. Vyklopit okno "jen tak na chvíli" rozhodně nestačí.  V létě či za teplého podzimu větráme jinak než v zimě. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní. Aby se v místnostech nehromadila vlhkost a nevytvářely podmínky pro vznik plísní, je potřebné větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v místnostech zcela vyměnil.

___

___

Jen dýcháním vyloučí každý z nás do vzduchu asi 0,5-3 litry vody za den. Ráno po probuzení bychom proto měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu pěti minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti. Roli hraje i množství květin v interiéru nebo to, zda bydlíme v novostavbě, která vysychá i několik let po dokončení, Optimálně bychom měli větrat dokořán otevřenými okny.

Doba větrání přitom závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím stačí kratší čas. V zimě si vystačíme při každém větrání se 4-6 minutami, na jaře a podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená 30 minut.

V zimě by se vyklopená větračka vůbec neměla používat. Její pomocí nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. A jak poznáte, že je "něco" špatně? Napoví vám orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě okna otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému. Vyplatí se i zkontrolovat, jestli se teplý vzduch může dostat k okenním sklům. Je třeba vytáhnout žaluzie, rozhrnout závěs odhrnout záclony a případně o 1 až 2 o přitopit.

Pokud byste orosení na oknech nevěnovali pozornost, mohly by vás po čase začít trápit nepříjemné plísnně. Těch je pak velký problém se zbavit.

V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20 až 21 °C a vIhkost by neměla být vyšší než 50 %. Zkuste také omezit zdroje vzniku vlhkosti, například vařte pouze v zakrytých hncích a při vaření zapínejte digestoř.

 

Související články:

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny