Příjemnou noc, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Přesazování rostlin v květináči v domácnosti - postup, rady, tipy, informace

presazovani-rostlin-v-kvetinaci-v-domacnosti-postup-rady-tipy-informace

presazovani-rostlin-v-kvetinaci-v-domacnosti-postup-rady-tipy-informace
Nejen jaro, ale také čerstvá zemina a nový květináč probudí vaše rostliny do nadcházející sezony. Pokud je půda vyčerpaná, květináč plný kořenů nebo příliš malý, měli byste rostliny včas přesadit. Nyní je k tomu ideální doba. Jak postupovat? Důležité je dobře si vše připravit.

___

___

Budete potřebovat vhodný substrát, čisté nádoby, úlomky starých květináčů jako drenáž, lopatku, zahradnické nůžky, pracovní rukavice, konvičku s vodou.

 

Postup přesazení rostliny v květináči

Nejprve rostlinu uchopte a opatrně okrajem květináče poklepejte o hranu stolu. Pokud se kořenový bal nedaří uvolnit, budete muset hliněný květináč rozbít a plastový rozstřihnout. Odtokový otvor na dně nového květináče, který by měl být o 2 až 3 centimetry větší než ten původní, překryjte úlomky starých květináčů a vrstvou zeminy. Kořenový bal rostliny lehce oklepejte (poškozené kořeny nůžkami odstraňte), zvlhčete a vložte do květináče tak, aby rostlina byla ve stejné hloubce jako v původní nádobě.

 

Vyhněte se přelévání a uhnívání kořenů rostliny

Nový domov. Rostliny si na nové místo musejí zvykat pomalu. Potřebují hlavně vhodnou zálivku. V květináči tedy nezapomeňte ponechat 1 až 2 cm vysoký volný okraj pro zalévání. Cerstvě přesazené rostliny opatrně zalijte odstátou vodou a nedávejte je hned na slunné místo - u okna. Vodu, která zbude v zálivkové misce, vylijte. Vyvarujte se přemokření a následně uhnívání rostliny.

 

Přesazení každé dva roky!

Rostliny potřebují přesadit každé dva roky. U starších velkých pokojových exemplářů stačí, pokud vyměníte pouze svrchní neprokořeněnou vrstvu půdy v květináči. Starou zeminu odstraňujte opatrně, abyste nepoškodili kořeny.

 

Nejvhodnější substrát

Zemina obsahuje vše, co daný druh potřebuje. Mnohé rostliny mají zvláštní nároky na výživu a strukturu půdy. Proto pro ně existují speciální směsi. Například substrát pro palmy a zelené rostliny je připraven ze směsi světlé a tmavé rašeliny a obsahuje vysokou zásobu živin, stopových prvků a rašeliny.

 

Plastový nebo hliněný květináč?

Každý z materiálů má své klady i zápory. Plastové nádoby jsou nerozbitné a mají nízkou hmotnost, proto jsou vhodné pro rostliny, které se zavěšují. Naopak hliněné květináče se doporučují pro rostliny s bohatě vyvinutými nadzemními částmi, protože díky své vyšší hmotnosti zajišťují stabilitu. U hliněných květináčů dochází k většímu odpařování vody, proto v nich pěstované rostliny musíte víc zalévat.