Dobré dopoledne, dnes je pátek 20.9.2024, svátek slaví Oleg, zítra Matouš.

Jak si udělat, vyrobit, postavit zimní zahradu - návod, rady, tipy, materiály

jak_vyrobit_udelat_zimni_zahradu_navod_materialy.jpgPrvním a důležitým krokem k budoucí zimní zahradě je pečlivé naplánování. Udělejte si nejdříve představu o různých typech zimních zahrad a o používaných materiálech.

___

___

Návrh

Abyste sen o zimní zahradě dokázali proměnit ve skutečnost, musíte si nejdříve načrtnout alespoň hrubou skicu, z níž bude patrné, jak má půdorys budoucí stavby vypadat. Nezapomeňte vzít v potaz velikost vnitřního prostoru, která se odvíjí od nároků na vybavení a poskytne hrubou představu o minimální velikosti zimní zahrady.

Profesionální pomoc při stavbě zimní zahrady nebo prostorného skleníku nabízejí architekti nebo specializované firmy. Nejprve prolistujete katalogy a vyžádejte si cenovou nabídku na model, který přibližně odpovídá vašim představám a požadovaným rozměrům.

Porovnávejte nejen ceny, ale i výhody a nevýhody jednotlivých modelů. Šetřit na nepravém místě se nevyplácí.

Pokud v místě vašeho bydliště počítá zastavovací nebo regulační plán se stavbou zimních zahrad nebo volně stojících skleníků se zastavěnou plochou větší než 25 m2, nemusíete žádat o stavební povolení, ale stačí když podáte pouze ohlášení stavby na příslušném stavebním případně obecním úřadu.

Potřebné podklady, jako jsou výkresy, situační plány, statické výpočty, údaje o požárních opatřeních a kalkulace energetické náročnosti stavby u vytápěných skleníků a zimních zahrad vám může zhotovit projekční kancelář dodavatele. Může za vás také vyřídit i některé nezbytné formality. Musíte ale počítat, že vyřízení stavebního povolení bude určitě trvat nejméně čtyři až dvanáct týdnů.

 

Materiál – aneb čím nejlépe orámovat zimní zahradu

Dřevěné konstrukce zimních zahrad patří stále k nejoblíbenějším a jsou nejvíce rozšířené. Důvodem je snadná práce se dřevem a jeho velmi dobré izolační vlastnosti. Vedle čistě dřevěných rámů, které vyžadují náročné ošetřování především zvenku, se pro stavbu zimní zahrady používají kombinované konstrukce ze dřeva a hliníkových profilů.

Hliníkové profily umožňují budovat subtilní konstrukce, které téměř nevyžadují žádné další ošetřování. Jejich pořizovací náklady nejsou o mnoho vyšší než u dřevěných konstrukcí, protože se dodávají jako průmyslově vyráběné moduly, které se pak na místě poměrně rychle sesadí. Dobrá izolace temperované nebo vytápěné zimní zahrady je naprostou samozřejmostí.

Plastové profily s ocelovým jádrem nejsou náročné na péči a jsou poměrně levné. Jejich nevýhodou je využití jen při budování drobných staveb. Nepříjemným momentem je také nestálost povrchu, který po nějaké době zešedne a je nevzhledný.

 

Podlaha – dřevo, dlažba nebo kámen?

Volba povrchové úpravy podlahy v zimní zahradě není zdaleka jen estetickou záležitostí. V potaz je třeba brát také životnost materiálu a zátěž, které bude podlaha v budoucnu vystavena.

Dřevo Dřevěná podlaha naplňuje místo přívětivou atmosférou. Na povrchu se sice snadno udělají důlky a skvrny od rozlité vody, ale vše se dá napravit sbroušením

Dlažba Pořízení pevné odolné dlažby je poměrně nákladná záležitost, ale ve většině případů vítězí jako nejlepší řešení. Podlaha se hned tak neponičí, lehce se udržuje v čistotě a může pod ní být rozvedeno podlahové vytápění.

Kámen Povrch z přírodního kamene je cenově dostupný a snadno se pokládá. Hodí se ale jen pro využití v nevytápěných zimních zahradách, hlavně tam, kde jsou záhony založené v téže úrovni. Majitelům poskytuje příjemnou možnost dodatečně měnit uspořádání záhonů.

 

Zasklení - dostatek tepla i světla

Typ zasklení ovlivňuje „skleníkový efekt“. Co to vlastně zamená? Sluneční paprsky pronikající dovnitř se zčásti odrážejí od podlahy a od stěn v podobě tepelného záření. Teplo však nemůže skrz zasklení proniknout zpět, takže vnitřní prostor skleníku nebo zimní zahrady se postupně zahřívá.

Nejdůležitějším požadavkem na zasklení vytápěné zimní zahrady jsou tepelněizolační vlastnosti použitého skla. Optimálních podmínek se dosáhne zasklením tepelněizolačními dvojskly. Lze použít i izolační trojskla, ale pozor: Izolační trojsklo propouští jen 50 procent slunečních paprsků, což stačí na dostatečné vyhřátí skleníku pouze v létě. (Za slunečných jarních nebo podzimních dnů nedokáže slunce zimní zahradu dostatečně prohřát.)

Při zasklívání zimní zahrady nezapomeňte ani na bezpečnostní hlediska. Předpisy nařizují použít na všechna prosklení stropů bezpečnostní sklo, protože padající střepy by mohly člověku způsobit vážná poranění. Bezpečnostní sklo obsahuje fólii, která zabrání, aby se skleněné tabule rozpadly na ostré střepy. V porovnání s drátěným sklem s vloženou kovovou sítí není fólie ve skle patrná, rozdíl ale pocítíte na ceně.