Náhodné stránky webu
- (12.09.2012) Jak se projevuje otrava metanolem, methanolem, metylalkoholem
- (11.02.2011) Akutní a chronický zánět hemeroidů, hemoroidů - informace
- (11.06.2008) Dospívající dítě a rodič - úsměvný pohled a tak trošku rezignace
- (24.09.2008) Televize v koupelně? Vrchol rozežranosti. Ale řekněte to býkovi požitkáři.
- (04.01.2013) Vtipné obrázky a fotografie - děti, zvířata, počítače, cedule, ženy, jídlo
Nacházíte se:
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
7308
Jak se zbavit plísně v domácnosti, bytě, domě - rady, tipy, triky. |
![]() |
Úterý, 31. březen 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 10269x |
___ ___ Pravidelně větrejteZákladní pravidlo zní: Větrejte každý den! Vlhkost se sráží na studených plochách, a tak hrozí, že vaše stěny navlhnou a následně na nich vyraší plíseň. A jak máte větrat? Okna otevřete několikrát za den a nechte tři až pět minut proudit vzduch do místnosti. V létě to může být klidně déle. V žádném případě ale nevětrejte jen ventilačkami! Tak to nikdy neuděláte pořádně. Opakujte až čtyřikrát za den. Zbavte se páryZnáte to, při vaření nebo ve sprše se pokaždé vytvoří oblaka páry. Proto pak důkladně vyvětrejte. Pokud v místnosti není okno, odveďte páru oknem ve vedlejším pokoji. A v koupelně nezapomeňte utřít vodu ze stěn a podlahy.
Vyhýbejte se sušení prádla v bytě.Lepší je použít sušičku nebo pověsit prádlo na balkoně, terase či v sušárně. Z vlhkého prádla se totiž do vzduchu vypaří až 1,5 litru vody. Kolik litrů vody se vypaří v běžné domácnosti?Pokud žijete ve čtyřčlenné domácnosti, za den se ve vašem bytě vypaří do vzduchu v průměru osm až patnáct litrů vody. Vlhkost, která se vytváří při vaření, praní a sprchování, často zůstává v bytě či domě. A je živnou půdou pro plíseň!
Sledujte vlhkost vzduchuV obývacích místnostech by se vlhkost vzduchu měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Pokud je to více, pak se brzy začne tvořit plíseň a rozbují se i roztoči. Abyste se zbavila nejistoty, pořiďte si pro jistotu přístroj na měření vlhkosti vzduchu.
Posuňte nábytekU méně izolovaných stěn, zejména těch venkovních, by měl stát nábytek pět až deset centimetrů od stěny. Zajistíte tak, že mezi ním a zdí bude cirkulovat vzduch. Výskyt plísně se tím velmi omezí.
Volte přírodní materiályNapříklad dřevěná podlaha nebo nábytek vytvoří v místnosti lepší vzduch. Přijímají totiž více vlhkosti než nábytek umělý. |