Příjemnou noc, dnes je úterý 18.6.2024, svátek slaví Milan, zítra Leoš.

Jak se zbavit plísně v domácnosti, bytě, domě - rady, tipy, triky.

jak_se_zbavit_plisne_v_domacnosti_byte_dome.jpgPlíseň v domácnosti rozhodně není příjemnou záležitostí. Jsou ale jisté faktory, které zásadním způsobem ovlivňují její vznik. O tom jak s plísní naložit a jak se jí zbavit pojednává následující článek.

___

___

Pravidelně větrejte


Základní pravidlo zní: Větrejte každý den! Vlhkost se sráží na studených plochách, a tak hrozí, že vaše stěny navlhnou a následně na nich vyraší plíseň. A jak máte větrat? Okna otevřete několikrát za den a nechte tři až pět minut proudit vzduch do místnosti. V létě to může být klidně déle. V žádném případě ale nevětrejte jen ventilačkami! Tak to nikdy neuděláte pořádně. Opakujte až čtyřikrát za den.

Zbavte se páry

Znáte to, při vaření nebo ve sprše se pokaždé vytvoří oblaka páry. Proto pak důkladně vyvětrejte. Pokud v místnosti není okno, odveďte páru oknem ve vedlejším pokoji. A v koupelně nezapomeňte utřít vodu ze stěn a podlahy.

Vyhýbejte se sušení prádla v bytě.

Lepší je použít sušičku nebo pověsit prádlo na balkoně, terase či v sušárně. Z vlhkého prádla se totiž do vzduchu vypaří až 1,5 litru vody.

Kolik litrů vody se vypaří v běžné domácnosti?

Pokud žijete ve čtyřčlenné domácnosti, za den se ve vašem bytě vypaří do vzduchu v průměru osm až patnáct litrů vody. Vlhkost, která se vytváří při vaření, praní a sprchování, často zůstává v bytě či domě. A je živnou půdou pro plíseň!
 

Sledujte vlhkost vzduchu

V obývacích místnostech by se vlhkost vzduchu měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Pokud je to více, pak se brzy začne tvořit plíseň a rozbují se i roztoči. Abyste se zbavila nejistoty, pořiďte si pro jistotu přístroj na měření vlhkosti vzduchu.
 

Posuňte nábytek

U méně izolovaných stěn, zejména těch venkovních, by měl stát nábytek pět až deset centimetrů od stěny. Zajistíte tak, že mezi ním a zdí bude cirkulovat vzduch. Výskyt plísně se tím velmi omezí.


Volte přírodní materiály

Například dřevěná podlaha nebo nábytek vytvoří v místnosti lepší vzduch. Přijímají totiž více vlhkosti než nábytek umělý.