Dobré dopoledne, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Vliv stresu a pracovní zátěže na imunitu

Moje lékařka mi řiká, že kvůli stresu a přepracováni mám oslabenou imunitu. Je to opravdu možné a co mám udělat, abych imunitu posílila? Děkuji, Běla

___
___


ODPOVĚĎ:

Stres opravdu oslabuje imunitní systém. Imunitní a nervový systém jsou totiž do jisté míry propojené. Stres muže být fyzický nebo psychický. Ve vašem případě se zřejmě jedná o psychický stres, jestli dotaz dobře chápu, tak je spojený s vaším zaměstnáním.

Psychická zátěž spojená se zaměstnáním je dlouhodobou záležitostí a pomoci by vám při jejím zvládání mohl třeba psycholog. Při stresu totiž dochází k rychlejšímu spotřebovávání některých látek nutných pro imunitní systém, a to hlavně vitaminů a minerálů. Následkům lze pak čelit jejich zvýšeným přísunem. Můžete užívat komplexní multivitaminový přípravek, který obsahuje i minerály. Pro správnou funkci imunity se doporučují hlavně vitaminy C, D, E, B6. Nezbytné jsou i stopové prvky, zvláště zinek a selen, ale také železo.

K vaší pohodě přispějí i probiotické přípravky, jež zlepší trávení a posílí imunitu. Ovšem vaším prvotním krokem by mělo být odstranění příčiny stresu, nikoli pouze zmírňování jeho následků.