Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 30.5.2024, svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila.

Jak se definitivně zbavit plísně nohou, léčba onychomykózy

Již roky mám plíseň nohou. Vždy ji přechodně vyléčím, ale za nějakou dobu se zase objeví. Existuje nějaký způsob, jak se definitivně zbavit plísně nohou? Pavel

___
___


ODPOVĚĎ:

V první řadě je potřeba zvážit, proč si vás mikroskopické houby víc "všímají" a po vyléčení se onemocnění vrací. Pravděpodobně se jedná o nedoléčenou mykózu. Pacienti často přestanou postižená místa ošetřovat ihned, jakmile zmizí zjevné známky přítomnosti plísně. Její zbylé zárodky tak mohou v kůži přežívat a při vhodné přlležitosti se znovu přihlásí. Postižená místa se musí ošetřovat ještě jeden až dva týdny po vymizení příznaků onemocnění.

Dalším rizikem pro vznik mykózy může být nošení uzavřené obuvi, většinou se jedná o obuv pracovní nebo sportovní, kdy jsou nohy daleko více namáhané. Podstatné je i hygiena míst, kde se dotýká  přímo noha podlahy. Tzn. důležitá nutné je uklízet a dezinfikovat např. koupelny, sprchové kouty, apod.

Současně by se u vracejících se mykóz mělo myslet na možnost nějaké, třeba i skryté, metabolické poruchy či nedostatku některých vitaminů nebo minerálů. Poměrně často tomu bývá u skrytého diabetu (cukrovky), což může objasnit vyšetření glykemické křivky.

Z vitaminů do metabolismu kůže zasahují vitaminy A, D a řada B, z minerálů pak hlavně hořčík a vápník. Z uvedeného výčtu vyplývá, že mikroskopickým houbám se úplně vyhnete jen obtížně. Rozhodně však je možné provádět preventivní opatření. Vyzkoušet můžete například biopreparáty z chytré houby, které léčí vzniklou mykózu a zároveň s nimi můžete problémům předcházet.

Pro vaše účely jsou vhodné např. Biodeur nebo Pythie Biodeur Prevent. Základní koupele odstraní příznaky onemocnění a jejich následným opakováním jednou za šest týdnů udržíte nohy bez plísně. Určitě bych doporučil i Pythie Biodeur Prevent Foot powder, což je prášek, kterým je možné zasypávat nošenou obuv. Odstraní v botách přežívající zárodky plísní, sníží potivost nohou i případné pachové vjemy a pomáhá ozdravit nohy. Máte-Ii přístup k internetu, bližší informace získáte na adrese www.pythium.eu/cs .