Dobrý večer, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Spolumajitel bytu, domu nesplácí hypotéku - jak postupovat

V roce 2006 jsme s přítelkyní začali stavět dům zapsaný v Katastru nemovitostí z 50% na každého z nás. Dům je na tzv. 100% hypotéku (25let), kde jsme vedeni jako spoludlužníci. Přítelkyně na hypotéku ani provoz domu a výdaje s nemovitostí nepřispívá i přesto, že jsem ji o to opakovaně žádal. Už spolu nežijeme.

___
___

Máme spolu dceru, na ktrou platím od 2008 alimenty. Mohu požadovat převedení její poloviny nemovitosti na mě, když nic neplatí, dům nevyužívá a žije jinde? Jak situaci nejlépe řešit? Dalibor

ODPOVĚĎ:

Můžete podat návrh na zrušení spoluvlastnictví s tím, že věc bude přikázána do Vašeho vlastnictví a stanete se také jediným dlužníkem z hypotéky. Doporučuji Vaše kroky ale nejdřív konzultovat s hypotečním poradcem, protože banka nebude nakloněna převodu hypotéky na jednu osobu. Ten Vám nastíní postoj banky v těchto případech. Pokud se přítelkyně v minulosti podílela na splácení hypotéky svými finančními prostředky, ty jí budete muset při převedení nemovitosti na Vás (zrušení spoluvlastnictví) uhradit. 


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.