Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Rozdělání ohně v přírodě - trestný čin obecného ohrožení

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Rozdělání ohně v přírodě - trestný čin obecného ohrožení Email
Čtvrtek, 18. březen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3407x

Jsme rekreanti, dělali jsme nedaleko rekreačních chat velký oheň, na němž jsme pálili hlavně suché větve. Tehdy byl silný vítr a hrozilo, že začnou hořet chaty a blízký les. Jeden z chatařů nás upozornil, ať z těchto důvodů oheň uhasíme, my jsme to odmítli.
___
___


Chatař na to zavolal policii, ta si zapsala naše iniciály, a protol a řekli nám, že budeme trestně stíháni. My se ale domníváme, že bychom trestně stíháni nebo dokonce potrestáni neměli být, protože jsme nechtěli úmyslně něco zapálit nebo způsobit nějakou škodu. Jak to tedy je? JarekODPOVĚĎ:

Mýlíte se. Jste důvodně podezřelí ze spáchání terstného činu obecného ohrožení, jehož skutková podstata zní, že obecného ohrožení se dopouští ten, kdo z nedbalosti způsobí nebo zvýší obecné nebezpečí.

Trestní zákon výslovně ustanovuje, že stačí zavinění z nedbalosti, nevyžaduje se důkaz o úmyslném jednání. Je to tzv. trestný čin ohrožovací, jehož skutková podstata je naplněna už pouhým orhožením.
Většina ostatních skutkových podstat trestných činů je formulována jako činy výsledečné - tedy výsledek pachatelova chování  je škodlivý, společensky nebezpečný.

Obecně: v trestním zákoně je většina skutkových podstat trestných činů formulována tak, že trestné je jen úmyslné jednání. Jen u malého počtu trestných činů postačí k jejich trestní postižitelnosti pachatelova nedbalost.

(Trestní zákon §180)


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny