Dobré dopoledne, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Rakovina prsu - úspěšnost léčby, ablace prsu, bolest, ochrana těhotenstvím, kojením

Chtěla bych se zeptat na několik věcí ohledně rakoviny prsu. Je pravda, že těhotenství a kojení chrání před rakovinou prsu? Je pravda, že po přechodu je menší pravděpodobnost, že žena touto nemocí onemocní? Může mamograf vyvolat nádor? Má žena s nádorem prsu šanci přežít? Přichází automaticky o prso? Bolí rakovina prsu?  Děkuji, že mi pomůžete si tyto věci v hlavě ujasnit. Karolína

___
___

ODPOVĚĎ:
O rakovině prsu a screeningu v mamografických centrech jsme mluvili již v minulosti. Co se týče Vašich dotazů, tak těhotenství a kojení nechrání před rakovinou prsu.

Co se týče bolesti - rakovina prsu může a nemusí bolet, důležité je, ve které části prsu roste (např. pokud je nádor blízko prsního svalu hrudníku, bolest z útlaku může být přítomna, podobně je tomu u národů blízko kůže).

Co se týče klimakteria (přechodu), je to přesně naopak – po klimakteriu se zvyšuje pravděpodobnost onemocnění.

Mamograf pracuje s relativně nízkým množstvím záření, podle výzkumů nikdy nebylo prokázáno, že by mamograf sám o sobě vyvolal nádorové bujení. Jde ale o záření a na místě je opatrnost – z toho důvodu je mamografie dávkována jen max. 1-2x za dva roky.

Ne, na nádor se zemřít nutně nemusí – proto se dělají právě ony mamografické screeningy – účelem je včas nádor odhalit a léčit či vyléčit. Jde jen o včasnost záchytu a léčby.

Ablace prsu (odstranění prsu) - není to vždy nutností a u 80% pacientek s včasně diagnostikovaným onemocněním se prso neodstraňuje. A i kdyby k ablaci došlo, existují výkony plastické chirurgie, které mohou pomoci.

Snažil jsem se, aby celý příspěvek vyzněl v tom smyslu, že prevence je lepší než léčba a že nejpodstatnější je nezanedbat právě screeningové metody (samovyšetření prsu, ultrazvuk prsu, mamografii).