Dobré ráno, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Syndrom suchého oka - příčina, léčba, příznaky

Mám problém se zrakem. Mám pocit, jako bych měla písek v oku nebo obou a oči mě pálí. Nevíte, co je příčinou a jak to léčit? Andrea

___
___

ODPOVĚĎ:
Zřejmě trpíte poměrně frekventovaným onemocněním a to syndromem suchého oka.

V pozdějších stádiích tohoto onemocnění se může vyskytnout také zarudnutí, bolest a rozostřené vidění. Dalším příznakem také může být slzení při přechodu z tepla do zimy nebo do větrného prostředí.

Pro správnou funkci oka je nezbytný slzný film. Ten chrání rohovku, vyživuje ji, tím uchovává její vlastnosti.  Tento film je porušený právě při výše uvedeném onemocnění zraku.

Příčina syndromu suchého oka je často multifaktoriální. Vliv mohou mít hormonální vlivy (kojení, klimakterium), vlivy vnějšího prostředí (ozón, cigaretový kouř, prach, slunce, vítr), vliv má i celodenní práce na počítači – to nazýváme office eye syndrome (je prokázáno, že pak člověk méně mrká a to nemá dobrý vliv na slzný film). Problémem je i práce v klimatizovaných, uměle vytopených prostorách. Vadit může také větrák na pracovním stole (vysušuje oči).
Z těch méně běžných příčin jsou to pak poleptání, oční nemoci, poranění, kontaktní čočky, porucha víčka (tvar, zánět víčka). Vliv mohou mít také léky (antikoncepce, antidepresiva), konzervační látky v očních kapkách, cukrovka, revmatická onemocnění, nemoci cév, štítné žlázy, infekční nemoci a nádory. Vlivem je i stárnutí organismu.

Léčba syndromu suchého oka - co se týče léčby, uplatňuje se úprava vnějšího prostředí (vadí prach, kouř, vítr, větrák, klimatizace), životního stylu (nutný dostatek spánku, práce u PC, dostatek tekutin, omezit nošení kontaktních čoček), na místě je i medikamentosní léčba (umělé slzy ve formě kapek či gelů – lubrikancia; stimulátory tvorby slz; u těžších stavů kortikoidy a cytostatika), chirurgický zákrok (chirurgické ošetření slzných kanálků, korekce víček).

Doporučuji návštěvu očního lékaře (oftalmologa), který Vám s léčbou pomůže.