Dobrý podvečer, dnes je úterý 21.5.2024, svátek slaví Monika, zítra Emil.

Porušení ochrany osobních údajů - jak se bránit

Chtěla bych se zeptat, je-li přípustné vyvěsit na nástěnku ve vestibulu panelového domu, že mi byl prodán byt (který byl v mém osobním vlastnictví) v dražbě, ale dluh na nájmu z toho nebyl zaplacen. Myslím si, že je to čistě soukromá věc. Do paneláku chodí plno lidí, doručovatelka, návštěvy ad. Vyvěsilo to vedení vlastníků bytových jednotek. Mohu se nějak bránit? Marie
___
___


ODPOVĚĎ:
Jde o porušení ochrany osobních údajů, které řeší Úřad na ochranu osobních údajů. Každý, kdo zjistí, nebo má důvodné podezření, že jeho osobní údaje jsou zpracovávány v rozporu s právem na ochranu jeho soukromého a osobního života a v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů - mimo jiné jsou-li zpracovávané osobní údaje nepřesné, přesahují  účel, pro který byly požadovány - má právo obrátit se na Úřad s podáním.

Podnět lze podat i anonymně na adresu výše zmíněného úřadu (Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7) a zaslat ho také elektronickou cestou na adresu:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.