Dobrý večer, dnes je sobota 22.6.2024, svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka.

Jak se dostat do domu přes cizí soukromý pozemek - právo cesty, právo stezky

Můj otec v srpnu 2009 daroval synovi z prvního manželství pozemek pod společným domem mých rodičů,kteří se rozvedli 12/2008 a nemají rozdělený majetek. Moje matka zatím v domě bydlí a musí chodit přes tento pozemek a otec na ní podal žalobu, aby mu platila nájemné za pozemek - žaloba zní na bezdůvodné obohacení.

___
___

Jak se může matka bránit,když nemá z pozemku žádný majetkový prospěch a ještě má na pozemek finanční náklady (údržba)a do domu musí chodit.Otec chce nájemné za dobu od rozvodu do srpna 2009,kdy daroval pozemek synovi.
Já jsem jeho dcera a chci se zeptat, jestli jako potenciální dědic mohu tento dar napadnout ještě za života darujícího. Děkuji, Vlaďka

ODPOVĚĎ:
Každý má právo darovat svůj majetek, takže za života otce nemůžete jeho dar napadnout. V případném dědickém řízení však můžete požadovat o započtení tohoto daru a tím velmi ovlivnit výsledný poměr v dědictví.
Pokud matka bydlí v domě více jak 10 let a po celou dobu chodí po pozemku s vědomím, že pozemek není její, vydržela si tak faktickým chováním věcné břemeno právo stezky či cesty. (započítává se doba vlastnictví otce, tak syna)

Pokud bydlení trvá kratší dobu, může požádat soud o zřízení takového věcného břemene, aby se mohla k domu dostat.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.