Dobrý večer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Plísně v domácnosti - vliv na zdraví, likvidace plísní

Kde se v naší domácnosti nejčastěji objevují plísně a jaké zdravotní komplikace mohou způsobit? A pokud se plísně doma objevují, jak účinně s nimi bojovat? Děkuji, Pavlína

__

__

ODPOVĚĎ:

Plísně se nejčastěji objevují na místech, kde nejsou na první pohled viditelné, např. v prostorách za nábytkem, ve spárách mezi dlaždicemi v koupelnách a na toaletách nebo v hůře větratelných místnostech bytu nebo domu.

Rovněž mohou napadat všechny špatně uskladněné potraviny. Některé plísně mohou mít na náš organismus negativní účinek, v horším případě mohou vyvolávat celou řadu infekčních onemocnění - především u dětí nebo u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Vleklé zdravotní komplikace mohou způsobit také pacientům s atopickým ekzémem, tedy atopikům. U nich mohou plísně vyvolat některou z alergických reakcí, např. alergickou rýmu, záněty spojivek, astma, atopický ekzém či alergickou kopřivku.

Jestliže doma objevíte plísně, zvolte místní ošetření speciálními chemickými prostředky a napadené místnosti především důsledně a pravidelně větrejte.

Vhodným pomocníkem v boji proti plísním jsou také čističky vzduchu, které jsou schopny plísňové spory odfiltrovat.