Dobré dopoledne, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Jak vybrat sprej do nosu na rýmu - rozdíl izotonický, hypertonický sprej

Podle čeho bych měla vybírat sprej do nosu? Měla bych přihlížet k tomu, zda je sprej pro dospělé či děti? Děkuji, Věrka

__

__

ODPOVĚĎ:

Rýma patří mezi nejrozšířenější nemoci z nachlazení, proto je dobré vědět, jak ji nejúčinněji léčit. Existuje mnoho sprejů do nosu, za nejlepší považuji spreje bohaté na minerály tvořené 100% mořskou vodou. Pomáhají snižovat překrvení a otok nosní sliznice a uvolňují hlen, který dýchací cesty blokuje. Podle koncentrace se pak liší spreje izotonické a hypertonické.

Izotonické spreje do nosu mají stejnou koncentraci soli, jako je v buňkách lidského těla (9g soli/l). Jsou vhodné k prevenci, při akutní rýmě pomáhají k rychlejší úlevě od symptomů při výtoku z nosu k odstranění hlenů a ke zklidnění podrážděné nosní sliznice, použít je lze také u pooperačních stavů.

Hypertonické spreje mají koncentraci vyšší, než je lidskému tělu vlastní, 22g soli/l. Účinkují především u rýmy alergického původu a u rýmy chronické.

Pokud vybíráme sprej pro děti, výborně poslouží jeden z hypertonických sprejů, které jsou v současné době na trhu. Je vhodný pro děti již od jednoho měsíce a slouží především k rychlé úlevě. Odvádí nadbytečnou tekutinu a uvolňuje tak ucpaný nos. K dostání je také izotonická varianta, kterou doporučuji pro zmírnění onemocnění horních cest dýchacích, a současně slouží jako prevence zánětu středního ucha.

K aplikaci přípravku slouží speciální nástavec, který je svou velikostí přizpůsoben dětskému nosíku a je šetrný.

K dočištění je ideální použití jemné odsávačky nosu.