Dobré dopoledne, dnes je pondělí 29.4.2024, svátek slaví Robert, zítra Blahoslav.

Chronická a akutní hepatitida - rizikové faktory a následky (hepatitida, rakovina jater), očkování

Moje osmašedesátiletá matka byla na předoperačním vyšetření a zjistili jí, že má chronický zánět jater, že kdysi musela mít infekční žloutenku typu C. Domníval jsem se, že to je nemoc výhradně narkomanů a promiskuitních jedinců, a ani jedno moje matka v žádném případě není. Dá se hepatitida C vyléčit, když už je v chronickém stadiu? A jak k ní mohla maminka přijít?Děkuji, Simona

___

___

ODPOVĚĎ: 

K rizikovým faktorům nepatří jenom vámi uvedené skutečnosti, ale i další okolnosti. Jednou z nich je například transfúze, a to jak krve, tak plazmy nebo také aplikace léků vyrobených z plazmy před datem, kdy bylo zavedeno povinné testování, to je před rokem 1982.

Akutní hepatitida C je většinou bezpříznaková, proto uniká pozornosti a pravděpodobnost přechodu do chronické hepatitidy je velice vysoká (uvádí se až 90%!). Léčit by se měla okamžitě po zjištění, protože chronický zánět jater může přejít v jaterní cirhózu (během 20-30 let trvání choroby) u 10-20 % pacientů a u 1-5 % z nich se vyvine rakovina jater. Proto je nutno diagnostikovat a léčit hepatitidu C co možná nejdříve, to znamená myslet na ni a včas nabírat krev na vyšetření protilátek proti viru hepatitidy C, které má diagnostickou průkaznost.

V současnosti jsou již k dispozici léky, které umí hepatitidu C vyléčit. Každým rokem je v České republice diagnostikováno kolem 900 nových případů a výskyt hepatitidy C neklesá.

Proti infekční hepatitidě C chorobě zatím bohužel neexistuje očkování (na rozdíl od hepatitidy A a B).