Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Může růst v pozdní dospělosti chodidlo nebo ne?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Může růst v pozdní dospělosti chodidlo nebo ne? Email
Středa, 08. únor 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5428x
Manžel si musel koupit o dvě čísla větší boty, starší prý už neobuje. Může mu i v pětapadesáti letech stále růst noha? Martina
___
___


ODPOVĚĎ:
Významný růst chodidla v dospělosti není obvyklý. Někdy mohou pacienti potřebovat mírně větší obuv například v důsledku otoků nohou nebo některých ortopedických poruch. Pokud však u manžela dochází opravdu k jasnému růstu nohy, měl by podstoupit endokrinologické laboratorní vyšetření (vyšetření krve), aby se vyloučila nebo naopak potvrdila možnost diagnózy akromegalie.
Akromegalii způsobuje nadměrná tvorba růstového hormonu, který vylučuje přední lalok podvěsku mozkového hypofýzy do krevního oběhu po ukončení růstu člověka. Tento hormon se pak šíří krví do celého organismu.
Příznaky onemocnění se neprojeví hned, ale rozvíjejí se pomalu a nenápadně. Řada lidí přitom navštíví lékaře až po několika letech, kdy si na sobě začnou všímat neobvyklých změn, které jsou však nespecifické a mohou se pojit i s jinými chorobami. Ve většině případů je zaznamenají pacienti sami nebo je na ně upozorní jejich rodina či přátelé. Všimnou si například, že již nenavléknou snubní prstýnek, že neobují boty, protože potřebují najednou o několik čísel větší, nebo že jim je malý klobouk, který nosili řadu let v důlsedku růstu uší.
Díky včasnému rozpoznání nemoci přitom mohou lékaři zahájit léčbu, zabránit vzniku možných zdravotních komplikací, a tím významně prodloužit život pacienta.
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny