Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Co znamená, co je to fibriliace síní FIS - definice, vysvětlení

Lékař mi při vyšetření srdce zjistil fibrilaci síní. Co je to za onemocnění a jak se projevuje fibrilace síní? Děkuji, Božena
___
___


ODPOVĚĎ:
Fibrilace síní, tedy FIS je pravděpodobně nejčastější porucha srdečního rytmu, při které se srdeční síně nekoordinovaně stahují. Toto onemocnění bezprostředně neohrožuje život člověka, významně však ovlivňuje jeho kvalitu. Nebezpečí fibrilace síní tkví také v přidružených zdravotních komplikacích, především pak v cévních mozkových příhodách CMP nebo srdečních selháních.

Příznaky a projevy nemoci se mohou u jednotlivých pacientů značně lišit. Někteří si stěžují na rychlé bušení srdce, jiní zaregistrují nepravidelnost srdečního rytmu. Mezi další může patřit únava, pocit nevýkonnosti, dušnost (dýchavičnost) nebo nadměrné pocení.
Mnozí lidé o své chorobě dlouho ani nevědí. Onemocnění bývá někdy náhodně odhaleno při vyšetření EKG nebo po propuknutí některé z výše uvedených komplikací.

Fibrilaci síní lze léčit několika způsoby, záleží na konkrétním typu fibrilace a aktuálním stavu pacienta (např. jeho věku nebo přidružených chorobách). Nejvhodnější léčbu doporučí pacientovi jeho lékař na základě výsledků vyšetření.