Dobré dopoledne, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Manžel se mnou nekomunikuje, vyhýbá se mi a nespí se mnou - co mám dělat?

Obracím se na vás s prosbou o pomoc. Je mi 51 let, můj muž je o dva roky starší a v poslední době se hrozně změnil. Tvrdí, že je neustále unavený, nekomunikuje se mnou, začíná se mi vyhýbat a dokonce se i odstěhoval z ložnice. Prý potřebuje klid. Bývá dlouho v práci, občas zajde někam s kamarády, ale já už začínám mít podezření, jestli to nejsou jen výmluvy. Nevím, možná si všechno jen namlouvám. Ale nevím, jak mám jednat. Jakoukoli snahu o rozhovor okamžitě utne. Poraďte, prosím, co mám dělat. Pavla, 51 let

___

___

ODPOVĚĎ:

Manželův stav může mít řadu příčin. Asi to první, co vás napadlo, je jeho nevěra. Může to být ale také vyčerpání a věk, zklamání, problémy v práci, tělesná nemoc, deprese, alkohol nebo hazard. Možností je tedy hodně. Tak či onak se soustřeďte se na sebe, své záliby, svůj svět a případně další členy rodiny, jestliže o to stojí a potřebují to. Zároveň udržujte vůči manželovi vstřícnost. Buďte i pozorná a ostražitá. Například zmiňované problémy s hazardem se často projeví ze všeho nejdřív na rodinných financích. Leckterý muž si začne své ženy víc vážit, když ke svému překvapení zjistí, že je to zdravě sebevědomá bytost. Sice ho má ráda, ale kdyby to bylo nutné, snadno by se bez něj obešla a opustila ho.

Uděláte dobře, když se poradíte s nějakým odborníkem, třeba v poradně pro rodinu, manželství a vztahy. Bylo by ideální, kdyby tam rnanžel šel s vámi. S odborníkem je ale vhodné se poradit i v případě, že to ten druhý odmítá. Dost možná pak manžela lépe pochopíte a dokážete na něj vhodně a chytře reagovat.

 

 

Na dotaz odpověděl: Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc., Praha