Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Apatie, úzkost, pocit méněcennosti a holdování alkoholu po odchodu do důchodu

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Apatie, úzkost, pocit méněcennosti a holdování alkoholu po odchodu do důchodu Email
Středa, 16. duben 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2562x

Mám strach o manžela. Připadá mi, že s ním cloumá druhá puberta. Před půl rokem (11/2013) odešel do důchodu a od té doby s ním není k vydržení. Cítí se zbytečný, neustále ho něco bolí, je strašně podrážděný. Nic ho nebaví, jen leží a teď bere léky na nervy. Jenomže do toho začal pít, takže mluví z cesty a někdy je úplně mimo. Nedá se s ním vydržet. Poraďte, jak mu můžu pomoct.

___

___

ODPOVĚĎ:

"Puberta" u dospělého muže je jistě problém, jenže ta se projevuje úplně jinak. Stav, který popisujete, vypadá na kombinovanou závislost na alkoholu a lécích. Podrobné informace o tom, co může manželka závislého muže dělat, najdete v knize Zůstat střízlivý. Ta je volně ke stažení na webové adrese www.drnespor.eu. Zde jen to hlavní a velmi stručně. Nedobrovolná léčba je možná v případě nebezpečnosti sobě nebo okolí z důvodů duševní nemoci. "Mluvení z cesty" při opilosti v kombinaci s léky se za zmíněnou nebezpečnost obvykle nepovažuje. Jestliže ale zmatenost přetrvává nebo se dokonce stupňuje i za střízliva, volejte linku 155. Lékař už se postará o další. Pravděpodobně bude uvažovat o nedobrovolné léčbě. V jejím průběhu by se mělo ukázat, kde je problém a jak ho co nejlépe vyřešit. Podobně postupujte v případě bludů a halucinací, sebevražedných tendencí, epileptického záchvatu nebo jiného, pro manžela nebo okolí nebezpečného jednání. Můžete také využít některou linku telefonické pomoci, například Centrum krizové intervence má telefon 28401666 a funguje non-stop.

 

 

Na dotaz odpověděl: Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc., Praha

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny