Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Manžel na silnici - agresivní řidič. Co s ním?

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Manžel na silnici - agresivní řidič. Co s ním? Email
Pondělí, 10. září 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2205x
Po šesti letech manželství svého manžela občas nepoznávám. Nejhorší je s ním cesta v autě. Věčně na někoho nadává; jezdí dost riskantně a už několikrát jsem chtěla vystoupit. Víkendové jízdy jsou pro mě utrpením, protože se prakticky celou dobu bojím. Ani by mi nevadilo, kdyby manželovi za jeho pirátské kousky sebrali papíry. Děkuji, Alena

___
___


ODPOVĚĎ:

Stává se, že v počátcích partnerstvi se lidé chovají poněkud opatrněji a snaží se potlačit své negativní rysy osobnosti, o nichž předem vědí, že by mohly způsobit problémy. Ve chvíli, kdy se zdá, že už je vše zaběhlé, není z jejich pohledu už tolik důvodů, aby se snažili něco zakrývat a dávají plný průchod své povaze. Za agresivitou může být i osobní mindrák. To je obzvláště typické pro osoby psychopatické, které jsou jen obtížně a krátkodobě schopné potlačovat vnitřní napětí a agresivitu, spojenou s rysy vznětlivosti, podezřívavosti a nesnášenlivosti. Velmi často se první projevy jejich nezvládnutých emocí projevují v autě, v první fázi jen nadávají, jejich zloba směřuje proti ostatnim účastníkům silničního provozu, a posléze jim vadí všechno. Třeba to, že někdo jede pomalu, někdo rychle, někdo riskantně a nedodržuje základní pravidla silničního provozu, a někdo je štve jen tak.

Pro spolujezdce je obvykle poslech nadávek nepřijemný a vytváři ve voze vnitřní napětí. To je asi i případ váš. Pokud nenastane další fáze, kdy zlobně naladěný řidič chce okamžitě potrestat druhého účastníka silničního provozu, je to jen nepříjemná jízda. Když se ale psychopata za volantem zmocní zloba, může se stát i vrahem. Takoví řidiči totíž začnou automobil používat jako zbraň. Známe případy, kdy řidič začne riskantně předjíždět nebo "trestat" pomalejšího účastníka silničniho provozu tím, že před nim nečekaně zabrzdí (tzv. vybržďování). Vrcholem je pak vytlačováni ze silnice (známe bohužel ze zpráv).

Vcelku chápu, že byste si přála, aby manžel přestal sedat za volant, protože si dovedete představit, jaké následky by to mohlo mít. Jenže pomoci můžeme jen tomu, kdo o pomoc žádá a chce, abychom mu pomohli. Jestlíže o to nemá zájem, potom je veškerá snaha marná.
Agresora je těžké přimět k tomu, aby se choval jinak. Podle mého názoru by lidé s takovým profilem neměli vůbec dostávat řidičské oprávnění. U nás se ale zkoumá spíše znalost pravidel než osobnost, a to je možná chyba.

Snažte se na manžela působit, aby se o svém chování za volantem alespoň šel poradit s odborníkem do psychologické poradny. Jestli uzná, že jeho chování je nepřiměřené, bude na dobré cestě.

 

Odpověděl: MUDr. Jan Cimický, psychiatr Praha
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny