Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 30.5.2024, svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila.

Proč kouření cigaret a tabáku zhoršuje potenci (erekci, ztopoření) - vysvětlení

Můj přítel je sice stále při sexuální síle, ale nerad slyší o tom, že kouřením cigaret se snižuje mužská potence. Když už si nedá poradit ode mě, tak mě napadlo, že by si mohl nechat domluvit od odborníka - sexuologa. Když bude přítel dál kouřit krabičku cigaret denně, co může za pár let očekávat? Děkuji, Soňa

___
___


ODPOVĚĎ:

Ještě před padesáti lety se kouření považovalo za neškodnou zálibu, a dokonce patřilo u mužů i u žen k dobrému společenskému tónu. Ženy kouřily ovšem pouze ve společnosti, pouliční kouření bylo vyhrazeno jenom prostitutkám. Dnes už ve vyspělých zemích kouření každého člověka společensky handicapuje a kuřáci jsou právem vykazováni do jakýchsi izolovaných rezervací. Následky kouření
jsou opravdu zhoubné.

Kuřáky ničí hlavně nezvratné změny na cévách (ateroskleróza). K poškození organismu nepatří jenom rakovina plic a nejméně dalších deset druhů zhoubných nádorů, ale především poruchy cévního zásobení a nedostatečné prokrvení orgánů. Kouření prokazatelně způsobuje trvalé zúžení krevních cév. To nehrozí pouze ucpáním krevního oběhu dolních končetin, ale i srdce, což může skončit také obávaným srdečním infarktem. Není tedy žádným překvapením, že i ztopoření penisu, v důsledku chronického kouření, vázne.

Přísun krve do topořivých těles pohlavního údu začne dříve nebo později trpět také v důsledku nepřiznivého ovlivnění tvorby oxidu dusnatého. Tato látka je totiž zodpovědná za dokonalý rozvod krve po celém těle. Léky, které příznivě působí na erekci, sice vznik oxidu podporují, kouření však zase působí opačným efektem.

U ženy je erekce nahrazena zvlhnutím sliznice poševního vchodu. Ta samozřejmě kouřením taky trpí. Na první pohled se tedy zdá, že tady to múže nahradit trocha lubrikačního gelu. Cigareta však zase ženě znemožňuje užívání antikoncepčních tablet. Při kombinaci kouření a antikoncepce zejména po třicítce hrůzným způsobem přibývá i smrtelných srdečně-cévních komplikací (plicní embolie, mozkové mrtvice ad.).

Impotence je ale nejmenší trest za kouření. Ptáte se, co může váš přítel očekávat, když bude nadále kouřit krabičku cigaret denně. Odpověď je jednoduchá: Kromě poruchy ztopoření penisu může očekávat nejen rakovinu různých tělesných orgánů, astmatickou dušnost a snížení plodnosti, ale možná ještě dřive, než se všechny tyto problémy dostaví, tak ho zahubí srdeční infarkt. Argument, že někteři kuřáci se ve zdraví dočkají vysokého věku, neobstojí. Také při ruské ruletě ta smrtící rána přece může vyjít teprve po několika slepých pokusech.

 

Související články:


elektronicka-cigareta-se-muze-pouzivat-kdekoliv

elektronicka-cigareta-zdravi