Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Jak zabavit dítě v autě, vlaku, letadle, aby se nenudilo

Chystáme se jet s dětmi do Chorvatska. Ještě jsme tam s nimi nikdy autem nejeli a manžel se bojí, že se budou nudit, a pak zlobit. Dá se předejít potížím které by mohla dětská dlouhá chvíle přinést? Nechceme celou cestu poslouchat pláč. Děkuji, Denisa

___
___


ODPOVĚĎ:

Nejčastější otázka při cestování s dětmi je: "Kdy už tam budeme?" Připravte si dopředu dostatek her a zábavy, aby se děti nezačaly po cestě nudit. Vezměte s sebou dost hraček, pomůže i oblíbená hudba (můžete si společně zpívat) nebo pohádky na CD do autorádia. Menším dětem přibalte např. deku nebo plyšové zvířátko, na které jsou zvyklé, budou klidnější. Mezi oblíbené dětské »autohry« patří např. počítání barev, kdysi každý vybere jednu barvu a počítá protijedoucí auta této barvy. Vyhrává ten s největším počtem.

Osvědčený je i slovní fotbal nebo hádání zvířátek či osobností, kdy se smí ptát jen na otázky s odpovědí ano, ne. V těchto případech by se však měl angažovat jen ten z dospělých, který neřídí auto! Uhodnout osobnost za cenu srážky nebo jiné dopravní nehody opravdu nestojí za to.

Pokud jedete s dětmi sám či sama, nezbývá než jim vysvětlit, že hovory s vámi mají své meze. V takovém případě je ideální pořídit jim herní konzole nebo podobné zdroje zábavy. Tehdy je ale nutné počítat s tím, že možná budete muset častěji stavět, aby si děti »protáhly kostry« a odreagovaly se z cestovní nudy.

Tipy na hry do auta najdete na našem webu na stránce Hry a zábava pro děti na cesty do auta, automobilu